Za ten wpis w Internecie prokuratura postawiła 36-letniemu mężczyźnie zarzut znieważenia prezydenta Andrzeja Dudy

Aktualizacja: 2020-06-16 5:50 pm

Łódzka Prokuratura postawiła 36-letniemu mężczyźnie zarzut publicznego znieważenia prezydenta Andrzeja Dudy, do jakiego miało dojść na internetowym profilu Radia Łódź – poinformowała we wtorek rozgłośnia. Podejrzanemu grozi kara do trzech lat więzienia. Napisał: „Faszystowskie, służalcze i prymitywne bydlę, a nie żaden prezydent.”

Prokuratura wszczęła postępowanie w sprawie znieważenia prezydenta RP po tym, jak w maju zawiadomienie o podejrzeniu przestępstwa złożył prezes i redaktor naczelny rozgłośni Dariusz Szewczyk. Chodzi o wpis, jaki znalazł się na profilu rozgłośni na Facebooku.

„Komentarz niewątpliwie zawierał w swojej treści elementy znieważające; można także mówić o publicznym działaniu, zwłaszcza gdy uwzględni się fakt, że komentarz zamieszczony został na ogólnie dostępnym portalu internetowym” – podkreślił wówczas rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łodzi Krzysztof Kopania.

We wtorek poinformował o zarzutach przedstawionych autorowi wpisu znieważającego głowę państwa. Podejrzany miał przyznać się do winy i złożyć wyjaśnienia, w których podał, że jego zachowanie było efektem emocji.

„Mężczyzna tłumaczył, że uległ emocjom, na co miała wpływ jego trudna sytuacja rodzinna. Stwierdził, że żałuje tego co się stało, wyraził skruchę. Po przesłuchaniu, prokurator wydał postanowienie o zabezpieczeniu majątkowym w kwocie 3 tys. zł” – powiedział Radiu Łódź prok. Kopania.

Za publiczne znieważenie prezydenta RP grozi do trzech lat więzienia.

W komunikacie przesłanym wcześniej do PAP, prezes i redaktor naczelny łódzkiej rozgłośni wyjaśnił, że wnosi do prokuratury o wyjaśnienie sprawy i ewentualne ściganie sprawcy. Według niego, do znieważenia głowy państwa mogło dojść w trakcie komentowania – w mediach społecznościowych na profilu Facebook administrowanym przez Radio Łódź – informacji o podpisaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę tzw. ustawy o głosowaniu korespondencyjnym.

„Wśród komentarzy pod wpisem, znalazł się jeden – w mojej ocenie – o charakterze wulgarnym i obelżywym, a odnoszący się do Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. Komentarz o treści +Faszystowskie, służalcze i prymitywne bydlę, a nie żaden prezydent+, zamieściła osoba przedstawiająca się w mediach społecznościowych, jako pracownik instytucji podległej Urzędowi Miasta Łodzi” – wyjaśnił Szewczyk. (PAP)

Za: Najwyższy Czas! (16 czerwca 2020)

 


 

Duda chroniony jak Mahomet? Właściciel furgonetki z karykaturą prezydenta usłyszał zarzuty [FOTO]

W okresie przedwyborczym Andrzej Duda jest w Polsce traktowany jak Mahomet w Islamie. Za karykaturę prezydenta można zostać ukaranym.

Karykatura Andrzeja Dudy Źródło: FB/Sebastian Pawlowski

46-latek z Gdańska dostanie zarzuty, bo na swojej furgonetce umieścił napis „Wolę w szambie zanurkować niż na Dudę zagłosować”. Obok hasła wstawił zdjęcie Andrzeja Dudy w czapce klauna.

Żadnych wulgaryzmów, żadnych obraźliwych zwrotów kierowanych wprost do prezydenta. No, a zdjęcie? Zwykła karykatura i to też nie jakaś strasznie ostra.

Ktoś jednak stwierdził, że to już się podpina pod „obrazę głowy państwa”. Jakiś donosiciel przyuważył kierowcę w gdańskiej Oliwie i zadzwonił na policję.

– Kierujący samochodem dostawczym 46-latek został zatrzymany po zgłoszeniu mieszkańca Gdańska, który zrobił zdjęcia tego samochodu. Po zakończeniu przesłuchania mężczyzna usłyszał zarzut znieważenia prezydenta RP. Następnie został zwolniony do domu, samochód został mu zwrócony. O dalszym postępowaniu zadecyduje prokurator – przekazała w rozmowie z „Gazetą Wyborczą” asp. Karina Kamińska z Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku.

Właściciel furgonetki twierdzi, że nie da się zastraszyć i napisu nie ściągnie. Cała sprawa jest bulwersująca, bo podobne karykatury polityków od lewa do prawa, umieszczane są w periodykach politycznych regularnie.

Wcześniej nie pozywano ludzi za karykaturę bądź satyrę na władzę. Najwidoczniej jednak, w okresie przedwyborczym Andrzej Duda jest traktowany jak Mahomet w Islamie. Za karykaturę prezydenta grozi kara.

Za: Najwyższy Czas! (20 czerwca 2020)

 


 

CZYTAJ RÓWNIEŻ: [wybór linków generowany komputerowo przez serwer BIBUŁY]

Tags: , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=114832 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]