Profanacja Najświętszego Sakramentu oraz kaplicy w Lubaniu

Aktualizacja: 2009-07-14 10:05 am

W nocy z soboty na niedzielę 12 lipca niezidentyfikowani sprawcy włamali się do tymczasowej kaplicy parafii pw. Św. Jadwigi w Lubaniu w diecezji legnickiej. W trakcie włamania dokonali profanacji Najświętszego Sakramentu przechowywanego w tabernakulum oraz podpalenia samej kaplicy. Sprawę bada policja.

Pożar kaplicy zauważono ok. godz. 23.50. Zaalarmowana Straż Pożarna pojawiła się na miejscu bardzo szybko. W akcji gaszenia pożaru wzięło udział 5 zastępów strażackich. Ogień ugaszono ok. godz. 3.00 w nocy – spalona została znaczna część tymczasowej kaplicy, wraz z księgami, szatami i naczyniami liturgicznymi.

Niedzielne Msze św. zostały odprawione przy znajdującym się w pobliżu tymczasowym ołtarzu polowym. Kapłani skorzystali z pomocy duchownych parafii dziekanatu, pożyczając księgi, naczynia i szaty liturgiczne.

W niedzielę 12 lipca, w godzinach przedpołudniowych parafię w Lubaniu odwiedził biskup pomocniczy legnicki Marek Mendyk. Wspólnie z parafianami odprawił modlitwy w intencji szybkiego odnowienia kaplicy.

W specjalnym komunikacie bp Mendyk wezwał duchowieństwo i wiernych do odprawienia nabożeństw ekspiacyjnych za dokonanie profanacji i w intencji nawrócenia sprawców w najbliższą niedzielę 19 lipca po każdej Mszy św.

W komunikacie wzywa też do wzmożenia czujności i troski o miejsca najświętsze, jakimi są przede wszystkim świątynie i przechowywany w nich Najświętszy Sakrament.

Parafia św. Jadwigi w Lubaniu obchodziła w tym roku 10-lecie istnienia. Została erygowana 25 czerwca 1999 r. przez pierwszego biskupa legnickiego Tadeusza Rybaka. Od początku proboszczem parafii jest ks. kan. Andrzej Fila, który wraz z komitetem budowy kościoła zabiega od 7 lat o wybudowanie nowej świątyni.

Źródło: KAI

CZYTAJ RÓWNIEŻ: [wybór linków generowany komputerowo przez serwer BIBUŁY]

  Tags:

  Drukuj Drukuj

   

  ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
  Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=11437 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


  Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


  Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


  UWAGI, KOMENTARZE:

  Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
  Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]