Niemcy: Śledzące mobilne aplikacje są niezbędne

Aktualizacja: 2020-05-18 11:40 am

Śledzące nosicieli koronawirusa aplikacje mobilne są niezbędne dla skutecznej walki z pandemią – twierdzą cytowani przez  niemieckie media eksperci, według których najnowsze badania wskazują, że wkrótce po zarażeniu się koronawirusem można go przenieść na inną osobę.

Chodzi tu o badania łańcucha infekcji, zapoczątkowanego pierwszym wykrytym przypadkiem pojawienia się koronawirusa w Niemczech. Przeprowadziły je wspólnie bawarski Krajowy Urząd Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności, berlińska klinika uniwersytecka Charite i Instytut im. Roberta Kocha w Berlinie. Łańcuch ten zapoczątkowała chińska pracownica fabryki części samochodowych Webasto pod Monachium, która zaraziła się koronawirusem podczas służbowego pobytu w Chinach.

Jak głosi opublikowany w fachowym czasopiśmie medycznym „Lancet Infectious Diseases” raport wspomnianych trzech placówek, w co najmniej jednym spośród 16 zbadanych przypadków doszło do przeniesienia koronawirusa na inną osobę, zanim u nosiciela wystąpiły oznaki posiadania go we własnym organizmie, a być może przypadków takich było nawet pięć. W czterech z nich zarażeni zainfekowali inne osoby tego samego dnia, w którym sami zaczęli odczuwać objawy. Nie jest przy tym wykluczone, że podobnie było z pięcioma innymi nosicielami – zaznaczyli autorzy raportu.

„Zgadza się to z innymi rezultatami pozwalającymi na oszacowanie, że nawet do połowy wszystkich stwierdzonych infekcji stanowi efekt przedobjawowego transferu koronawirusa. To jedna z najpoważniejszych przeszkód w kontrolowaniu pandemii” – napisali w zamieszczonym w „Lancet” komentarzu Jan Rybniker i Gerd Faetkenheuer z kliniki uniwersyteckiej w Kolonii.

Ostrzegli, że w razie dalszego szerzenia się koronawirusa tradycyjne sposoby śledzenia kontaktów już nie wystarczą i „dlatego pilnie potrzebne będą nowe technologie takie jak aplikacje mobilne, by skutecznie kontrolować pandemię”.

AB, PAP

CZYTAJ RÓWNIEŻ: [wybór linków generowany komputerowo przez serwer BIBUŁY]

Tags: , , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=114308 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]