Czaputowicz zamierza budować front przeciwko Chinom

Aktualizacja: 2020-05-14 9:49 pm

Podczas telekonferencji z jednym z amerykańskich think-tanków, minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz wezwał do budowy jednolitego frontu państw zachodnich przeciwko Chińskiej Republice Ludowej. Szef MSZ-u nie omieszkał nawiązać w tym kontekście do Stanów Zjednoczonych, które według niego są „pozostaną liderem ładu demokratycznego”.

Czaputowicz wziął udział w wideokonferencji organizowanej przez amerykańskie Centrum Analiz Polityki Europejskiej (CEPA) z siedzibą w Waszyngtonie. W jej trakcie przestrzegał przede wszystkim przed zagrożeniem ze strony Państwa Środka, które jego zdaniem „tworzy strategiczne wyzwanie dla Unii Europejskiej i Zachodu”. W ten sposób Chiny mają więc działać na rzecz podzielenia struktur euroatlantyckich.

Jednocześnie minister spraw zagranicznych twierdzi, że Polskę i ChRL łączą „dobre i przyjacielskie relacje”. Przykładem takiego stanu rzeczy może być chińska pomoc dla Polski w walce z pandemią koronawirusa, a ponadto rosnące polsko-chińskie obroty handlowe. „Jesteśmy za dialogiem z Chinami, ale silniejsi będziemy zjednoczeni” – podkreślał Czaputowicz.

Ponadto według szefa dyplomacji sama UE na początku kryzysu związanego z COVID-19 „nie była bardzo aktywna”, co miało być spowodowane faktem, że to właśnie państwa narodowe mają ostateczny głos w sprawie bezpieczeństwa ich obywateli. Mimo to rola Wspólnoty Europejskiej ma według Czaputowicza rosnąć, ponieważ konieczne będzie chociażby stworzenie większego unijnego budżetu na potrzeby walki z kryzysem gospodarczym.

Podczas wideokonferencji Czaputowicz zapewnił, że celem Polski jest „utrzymywanie i rozwijanie transatlantyckich relacji”. Między innymi z tego powodu stwierdził on, iż mimo zachodzących zmian „Stany Zjednoczone pozostaną liderem ładu demokratycznego”.

Na podstawie: wnp.pl, pap.pl.

Za: http://autonom.pl/ (2020-05-14)

 

 


 

CZYTAJ RÓWNIEŻ: [wybór linków generowany komputerowo przez serwer BIBUŁY]

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=114246 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]