Life Site News: brytyjscy biskupi przekonali rząd do całkowitego zamknięcia kościołów

Aktualizacja: 2020-05-8 11:16 am

Kardynał Vincent Nichols w odpowiedzi na apel wiernych o otwarcie kościołów przynajmniej dla prywatnej modlitwy, określił takie postawy „skandalem” i „narażaniem życia”. Jak podaje amerykański portal Life Site News, to brytyjski episkopat przekonał rząd do całkowitego zamknięcia kościołów.

Brytyjski rząd planuje stopniowe poluzowanie obostrzeń życia publicznego, stąd wśród katolików na Wyspach troska o to, aby rządzący „nie zapomnieli” o zdjęciu, choćby częściowo, ograniczeń dotyczących kościołów. Takie wezwanie wzbudziło jednak sprzeciw jednego z ważniejszych głosów Kościoła w Wielkiej Brytanii, kard. Vincenta Nicholsa.

„Ograniczenia obowiązują nadal w ramach wielkiego wysiłku powstrzymania śmiertelnego wirusa. Jest to poważny imperatyw moralny. Postępowanie sprzeczne z tymi wytycznymi byłoby zagrożeniem dla życia i działaniem w sposób, który wywołałby skandal” – napisał w liście będącym odpowiedzią na apel wiernych.

„Proszę, pamiętajcie, że kościoły są zamknięte z powodu ograniczeń ustanowionych przez rząd” – podkreślił. Zdaniem amerykańskiego portalu Life Site News, hierarcha nie wspomniał jednak, że to sam episkopat przekonał rząd do wprowadzenia tak drastycznych obostrzeń w życiu religijnym. Obecnie kościoły zamknięte są do odwołania, nie ma możliwości wstąpienia chociażby na indywidualną modlitwę, a – jak zaznacza rząd Borisa Johnsona – ograniczenia nałożone na kościoły mogą potrwać nawet do świąt Bożego Narodzenia.

W oświadczeniu z 23 marca 2020 r., Konferencja Episkopatu Anglii i Walii (CBCEW) sprostowała informację, jakoby kościoły pozostały otwarte dla indywidualnej modlitwy. Takie wytyczne podało Ministerstwo Mieszkalnictwa, Społeczności i Samorządów Lokalnych. CBCEW wyraźnie zaznaczyła, że nastąpiło to na skutek nieporozumienia i wszystkie kościoły – bez wyjątku – pozostają całkowicie zamknięte do odwołania. Za błędną informację miał odpowiadać członek grupy ds. opieki zdrowotnej przy episkopacie, prof. Jim McManus. Na początku rzeczywiście stwierdził, że otwarcie kościołów na indywidualną modlitwę nie zagrozi bezpieczeństwu epidemiologicznemu. Jednak – jak podaje CBCEW – ekspert „przemyślał swoją decyzję” i stwierdził, że „popełnił błąd”.

„Utrzymywanie otwartych kościołów odpowiada za całkowicie niespójne przesłanie i dlatego muszą pozostawać zamknięte dla korzyści innych i powstrzymania infekcji” – stwierdzili biskupi w swoim oświadczeniu. Niedawno biskupi ujawnili, że trwają rozmowy z urzędnikami resortu zdrowia i przedstawicielami rządu na temat tego, kiedy i jak zniesione zostaną ograniczenia dotyczące wspólnego kultu.

Źródło: KAI / lifesitenews.com

PR

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=114125 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]