63. rocznica Powstania Warszawskiego

Aktualizacja: 2007-08-1 12:00 am

Cała Polska uczciła w środę 63. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. W godzinę “W” – o 17.00 – na kilka minut w stolicy i wielu innych miastach rozległ się dźwięk syren. W hołdzie uczestnikom powstania ustał ruch uliczny; zatrzymali się piesi i samochody – chociaż nie wszyscy.

W południe odbyła się uroczysta zmiana wart przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Wieńce złożyli przedstawiciele weteranów z prezesem Związku Powstańców Warszawskich gen. Zbigniewem Ścibor-Rylskim na czele oraz premier Jarosław Kaczyński, marszałek Senatu, szefowie MON i MSZ, prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Po uroczystości premier podkreślił, że powstanie miało sens. “Bardzo trudno ponosić tak wielką ofiarę, ale Polska byłaby dzisiaj słabsza, gdyby nie Powstanie Warszawskie. Jest w dziejach każdego narodu zespół takich wydarzeń, które tworzą dzieje narodowej chwały. W tym ciągu Powstanie Warszawskie jest największym zdarzeniem tego typu” – dodał Jarosław Kaczyński.

Powstańcy, przedstawiciele prezydenta RP i władz stolicy oraz warszawiacy złożyli wieńce pod pomnikiem pierwszego dowódcy Armii Krajowej gen. Stefana Grota-Roweckiego w Warszawie.

Kwiatami, zapaleniem zniczy, modlitwą oraz hymnem narodowym upamiętniono o godz. 17.00 przed pomnikiem “Gloria Victis” na warszawskich Powązkach pamięć poległych. Na uroczystości obecny był prezydent z małżonką oraz premier.

Ksiądz prałat Henryk Kietliński powiedział podczas modlitw za powstańców, że “walką, krwią i krzyżami naznaczyli i wytyczyli drogi do Wolnej Polski”. “Z ich bezgranicznego poświęcenia, wytrwałości, wierności i odwagi wzrosła, żyje i rozwija się nasza wolna i dumna ojczyzna”.

O godz. 19.00 pod pomnikiem Polegli Niepokonani na warszawskiej Woli zaczęła się modlitwa ekumeniczna w intencji poległych powstańców warszawskich i mieszkańców stolicy. Na Kopcu Powstania Warszawskiego przy ul. Bartyckiej o godzinie 21.00 zapłonie zaś ogień, który nie zgaśnie przez 63 dni – tyle, ile trwało powstanie.

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Janusz Kurtyka podkreśla, że powstanie miało znaczenie ogólnopolskie, dlatego IPN zaproponował koncepcję obchodów w całej Polsce – pod hasłem “Warszawa’44. Bitwa o Polskę”.

Powstanie Warszawskie było największym niepodległościowym zrywem Armii Krajowej i największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez hitlerowców Europie. Rozpoczęte 1 sierpnia 1944 roku, na rozkaz Komendanta Głównego AK gen. Tadeusza Komorowskiego “Bora”, miało w założeniach trwać kilka dni, tymczasem zakończyło się dopiero po 63 dniach walk. W zaciętych walkach poległo i zostało zamordowanych 18 tys. powstańców i ok. 180 tys. cywilów.

Za: prawy.pl | PAP/KP

CZYTAJ RÓWNIEŻ: [wybór linków generowany komputerowo przez serwer BIBUŁY]

Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=1140 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]