W Niemczech pracuje 300 tysięcy polskich pracowników medycznych

Aktualizacja: 2020-04-9 5:01 pm

Około 300000 pracowników niemieckiej służby zdrowia to Polacy, informuje w środę portal France24. W Niemczech pracują polscy lekarze, ratownicy czy pielęgniarki.

Jak podał w środę francuski portal, w Niemczech z koronawirusem walczy w tym momencie blisko trzysta tysięcy polskich pracowników medycznych. Polacy stanowią znaczną część personelu zarówno w szpitalach jak i w domach opieki społecznej.

W pobliżu niemiecko – polskiej granicy Polacy mają stanowić nawet 30% personelu – informował w rozmowie z francuską agencją prasową prezes regionalnego stowarzyszenia medycznego w Brandenburgii. W szpitalu w Prenzlau około połowa pracowników medycznych pochodzi z polski. W tym 22 lekarzy.

„Bez nich wiele potrzebnych zabiegów i operacji nie mogłoby się odbyć” – poinformowała dyrektor szpitala w Prenzlau Marita Schoenemann. „Naszym głównym zadaniem jest profesjonalna opieka nad pacjentami” – przekazywał Andrzej Żebrowski, lekarz ze Szczecina pracujący w Prenzlau. „Nie mogłem zawieść mojego personelu w tym kluczowym momencie”.

„Oczywiście bycie odseparowanym od mojej rodziny nie jest łatwe, ale zarówno moja żona jak i mów syn akceptują moją decyzję” – przekazał francuskim mediom. „To wyjąkowa sytuacja”.

Część lekarzy ze względu na pogarszającą się sytuację w Niemczech zdecydowała się wrócić do kraju, jak przekazuje portal nie chcą oni narażać swoich rodzin podróżując między domem, a pacjentami zarażonymi koronawirusem.

„Nie chciałem żeby moja rodzina znalazła się w kwarantannie przed nadchodzącą Wielkanocą” – przekazał pracujący w Szpitalu Uniwersyteckim w Magdeburgu polski lekarz.

W Niemczech do tej pory odnotowano 115 872 przypadki koronawirusa z czego 39 529 skończyło się ozdrowieniem, a 2463 zgonami.

Część landów próbuje zachęcić pracowników ze wschodu do zostania w Niemczech. Brandenburgia, Saksonia i Meklemburgia-Pomorze Przednie zapowiedziały finansowe wsparcie w wysokości 65 euro dziennie dla pracowników z Polski, którzy pozostaną w Niemczech. Nie jest to jednak rozwiązanie długoterminowe. Na 15 tys. Polaków pracujących na co dzień w Brandenburgii zdecydował się zostać co czwarty.

Kresy.pl/France24

CZYTAJ RÓWNIEŻ: [wybór linków generowany komputerowo przez serwer BIBUŁY]

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=113326 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]