Rusza polska aplikacja przeciw dezinformacji dotyczącej pandemii. Czy nie naruszy wolności słowa?

Aktualizacja: 2020-04-8 11:03 am

Polska Agencja Prasowa oraz GovTech Polska uruchamiają narzędzie do zwalczania internetowej dezinformacji dotyczącej SARS-CoV-2.

#FakeHunter to aplikacja, dzięki której każdy użytkownik sieci uzyska możliwość zgłaszania treści uznanych przez niego za wątpliwe. Materiały zostaną zweryfikowane, a internauta uzyska odpowiedź.

Obawy o dezinformację dotyczącą koronawirusa SARS-CoV-2 opierają się m.in. na stanowisku WHO, która stwierdziła zaobserwowanie zjawiska „infodemii”. Polega ona na pojawianiu się wielu informacji dotyczących aktualnej pandemii. Niestety nie wszystkie doniesienia są wiarygodne, co może rodzić panikę lub w inny sposób stanowić stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia osób oraz funkcjonowania gospodarki na całym świecie.

Właśnie dlatego PAP oraz GovTech (program realizowany przez Zespół działający w Kancelarii Premiera pod patronatem Prezesa Rady Ministrów) uruchamiają #FakeHunter. W ramach specjalnej aplikacji weryfikacją informacji budzącej niepokój zajmą się eksperci Polskiej Agencji Prasowej i liderzy opinii. Pomoże im 300 wolontariuszy.

Bez wątpienia aplikacja ułatwi zapobieganie rozprzestrzenianiu się kłamstw, pogłosek i półprawd, których źródła można upatrywać zarówno w naiwności lub niekompetencji, jak i w obcych agenturach zainteresowanych społeczną destabilizacją. Z drugiej jednak strony funkcjonowanie narzędzia może wywoływać obawy o bezpieczeństwo wolności słowa, zaś inicjatorzy projektu muszą przygotować się na wiele pytań dotyczących stosowanej metodologii i być otwartymi na społeczne żądania dotyczące transparentności prowadzonych działań.

Źródło: zachod.pl
MWł

[Wybrane wypowiedzi internautów pod w/w tekstem na stronie źródłowej:]

No to roboty! Zgłaszajmy im wszystkie wypowiedzi ”ekspertów zarządcowych”! – bo to oni właśnie sieją wyłącznie kłamstwa i i manipulują nami bezkarnie, o każdej porze dnia i nocy, i to za nasze pieniądze! Niech nam odpowiedzą na te wszystkie pytania: to jak ten wirus wygląda; kiedy ginie a kiedy się rozwija; co go zabija; i kto ma go rozpoznawać i umieszczać bogu ducha winnych, zdezorientowanych Rodaków, na listach ”zadżumionych”?!
AndrzejBR

dziennie w Polsce umiera 1000- 1200 osób czy wirus czy niewirus, smutne ale prawdziwe. Jesień- zima więcej, wiosna-lato mniej.
szpulas11

Wchodzi też inwigilacja wszystkich bez wyjątku.
ncz

Szkoda, że czegoś takiego nie wprowadzili odnośnie do pornografii. Wszelkie plugastwo się szerzy bez przeszkód, a tu nagle im nie pasują nieliczne głosy rozsądku bo to właśnie one, a nie autentyczna szuria, znajdą się pod obstrzałem. Z Panem Bogiem
Stefan 2

“… specjalnej aplikacji weryfikacją informacji budzącej niepokój zajmą się eksperci Polskiej Agencji Prasowej i liderzy opinii. Pomoże im 300 wolontariuszy.” A kto wie, co to za ludzie są? Idę o zakład, że ci ‘eksperci” i “wolontariusze” są politpoprawnymi lemingami, którzy będą zwalczać wszystkie alternatywne opinie nie pasujące do jedynie słusznej linii partii. Z Panem Bogiem
Stefan 2

Przecież panikę cały czas robią media . Ani radio ani telewizję nie można załączyć żeby nie słyszeć jedno i to samo : koronawirus koronawirus itd aż do znudzenia. Tego sie nie da juz słuchać.
Abc

Na poczatek moze niech sie wypowiedza w sprawie trumien z wloch pokazywanych obecie 2020r a pochodzacych z roku 2013
Aplikacja

Panikę to robią reżimowe media.
A.G.

No ba! Przecież na fakenews też musi być monopol. Czyli aplikacja do kontrolowania i reglamentowania informacji które są sprzeczne z jedynie słuszną linią mediów korporacyjnych lub też są przez nie pomijane. Monopol na prawdę, monopol na strach.
ciemny

To przecież ne będzie uciszać fake newsów, tylko prawdę :
hehe

Ciekawe jak to urządzenie działało by odnośnie zagrożeń poszczpiennych i “zdrowia reprodukcyjnego”?
Obserwator

Czemu tylko w sprawie wirusa? Fakenewsy, czyli ordynarne łgarstwa, powodują chaos i często zagrożenie we wszystkich dziedzinach.
Janusz

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2020-04-08)

 


 

KOMENTARZ BIBUŁY: PiSowska władza, która miała tak wielki potencjał i zaufanie społeczne, topi się w odmętach wydzielin globalnej propagandy, przykładając rękę do jawnej cenzury, która będzie nieuchronnie konsekwencją tego typu inicjatyw.

Ale jak już aplikacja zacznie działać, polecamy uwadze zbiór linków w BIBULE, np. zgrupowanych w Tagu “coronavirus” – tutaj. Ciekawe jak “eksperci” rządowi ustosunkują się do wypowiedzi światowych sław medycznych wątpiących w podawane dane, naukowo kwestionujących zasadność wprowadzonych restrykcji, czy też po prostu jak odniosą się do bezczelnej manipulacji i obrzydliwej propagandy prowadzonej przez główne media, w tym TVP.

 


 

CZYTAJ RÓWNIEŻ: [wybór linków generowany komputerowo przez serwer BIBUŁY]

Tags: , , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=113299 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]