The Guardian: Banki “walczą” z kryzysem klimatycznym inwestując biliony w paliwa kopalne

Aktualizacja: 2020-03-29 3:10 pm

Wedle badań, którym przyjrzeli się dziennikarze The Guardian, globalne banki „walczą” z kryzysem klimatycznym inwestując biliony w paliwa kopalne. Ekonomiści największego z nich ostrzegali w zeszłym miesiącu, że kryzys klimatyczny zagraża przetrwaniu ludzkości.

Analiza poczynań 35 wiodących banków inwestycyjnych wskazuje, że zaiwestowały one ponad 2,66 bilionów dolarów w przemysł paliw kopalnych od czasu zawarcia porozumienia paryskiego.

Porozumienie paryskie zawarte zostało 12 grudnia 2015 roku. Ustanowiony w nim zasady ochrony klimatu po 2020 roku. Głównym założeniem porozumienia było określenie działań prowadzących do ograniczenia globalnego ocieplenia do wysokości znacznie poniżej 2˚C, m.in. poprzez globalne ograniczenie emisji CO2. Porozumienie weszło w życie 4 listopada 2016 roku.

Amerykański bank JP Morgan Chase, którego ekonomiści ostrzegali w zeszłym miesiącu, że kryzys klimatyczny zagraża przetrwaniu ludzkości, był największym podmiotem finansującym paliwa kopalne w ciągu czterech lat od zawarcia umowy. Zainwestował on ponad 250 miliardów dolarów w wydobycie ropy, gazu i węgla.

Źródło: Banking on Climate Change 2020 report

Wedle analizy finansowanie  najagresywniej rozwijających się firm wydobywczych wzrosło tylko w ubiegłym roku o 40%.

Analiza stworzona została przez koalicję amerykańskich organizacji zajmujących się ochroną klimatu, światło dzienne ujrzała w połowie marca. Dokument nosi nazwę  Banking on Climate Change 2020 report.

W przeciągu ostatnich miesięcy wiele banków inwestycyjnych ogłosiło ograniczenia finansowania wydobycia paliw kopalnych, ale praktyka biznesowa wciąż wygląda inaczej.

Amerykańskie banki JP Morgan Chase, Wells Fargo, Citi i Bank of America odpowiadają za ok. jedną trzecią wszystkich środków od instytucji finansowych przeznaczonych na wydobycie paliw kopalnych.

Duże banki w przeciągu czterech lat od porozumienia paryskiego zwiększyły swoje nakłady na ten cel. Zainteresowaniem cieszyły się głównie firmy mające dostęp do arktycznych zasobów ropy i gazu.

Źródło: Banking on Climate Change 2020 report

Alison Kirsch, odpowiedzialna za analizę, powiedziała: Dane pokazują, że globalne banki nie tylko zwiększają finansowanie paliw kopalnych ogółem, ale także zwiększają fundusze dla firm najbardziej odpowiedzialnych za ekspansję w tym kierunku.

Kresy.pl / The Guardian 

CZYTAJ RÓWNIEŻ: [wybór linków generowany komputerowo przez serwer BIBUŁY]

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=112993 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]