Łatwiejszy dostęp zagranicznych samolotów wojskowych do polskiej przestrzeni powietrznej

Aktualizacja: 2020-02-13 10:54 am

Ministerstwo Obrony Narodowej chce ułatwić loty nad Polską samolotom sił natowskich. Ma się to stać przy pomocy „Rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej w sprawie przekraczania granicy państwowej i lotów obcych wojskowych statków powietrznych w przestrzeni powietrznej Rzeczypospolitej Polskiej” – twierdzi portal defence24,

Zmiany zaproponowane przez MON miałyby zrealizować postanowienia szczytu NATO z 2018 roku, który odbył się w Brukseli. Projekt zakłada, skrócenie procedury uzyskiwania zgody na lądowanie samolotów wojskowych w Polsce. W przypadku samolotów z państw nie będących częścią NATO lub Unii Europejskiej procedura skróci się z dziesięciu do pięciu dni, w przypadku państw członkowskich do trzech.

Defence24 cytuje paragraf dziewiąty projektu: „Lot, na który Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych udzielił zezwolenia, może być wykonany w przestrzeni powietrznej Rzeczypospolitej Polskiej dostępnej dla ruchu lotniczego, zgodnie z zasadami korzystania z tej przestrzeni określonymi w ustawie z dnia 3 lipca 2002 r. – Prawo lotnicze, a także określonymi w ratyfikowanych przez Rzeczpospolitą Polską umowach międzynarodowych i innych umowach zawartych w sposób przez nie dopuszczony.”

Decyzja ta wpisuje się również w postanowienia 17 czerwca 2019 roku w sprawie bezpieczeństwa i obrony w kontekście globalnej strategii Unii Europejskiej, według których komunikacja między państwami i wydawanie decyzji powinny zostać znacznie przyspieszone.

Rozporządzenie ureguluje również ruch sojuszniczych samolotów w polskiej przestrzeni powietrznej i wykorzystanie przez nie polskich lotnisk.

defence24.pl/ kresy.pl

CZYTAJ RÓWNIEŻ: [wybór linków generowany komputerowo przez serwer BIBUŁY]

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=112073 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]