Kanadyjski premier przyjął do ręki Hostię… i schował ją w dłoni

Aktualizacja: 2009-07-8 10:35 pm

Protestancki premier Kanady Stephen Harper doprowadził do skandalu po tym jak świętokradczo przyjął Komunię w katolickim kościele w Memramcook w prowincji Nowy Brunszwik.

 

Premier Kanady Stephen Harper.

Premier Kanady Stephen Harper.

Do incydentu doszło w czasie pogrzebu liberalnego polityka Romeo LeBlanca. Kamery uchwyciły jak 50-letni przywódca konserwatystów podchodzi w czasie Mszy Świętej do ołtarza, przyjmuje do ręki Hostię po czym … chowa ją w dłoni.

Gdy wypłynęło nagranie, pierwszy zareagował miejscowy hierarcha – arcybiskup Andre Richard. – Tylko katolicy mogą przyjmować Komunię. Takie jest prawo kościelne i jak ktoś idzie na katolickie nabożeństwo, to przestrzega zasad Kościoła – powiedział cytowany przez telewizję CBC.

Powiedział jednak, że nie będzie domagał się przeprosin od polityka i część odpowiedzialności wziął na siebie. Arcybiskup przyznał bowiem, że to on powinien był “zbriefować” szefa rządu.

Rzecznik Harpera natychmiast wziął w obronę konserwatywnego polityka. – Jest powszechnie znanym faktem, że on jest chrześcijaninem – mówił Dimitri Soudas, który zaczął całą winę zwalać na … katolickiego kapłana. – Czy premier ma prawo zadawać pytania księdzu gdy ten daje mu komunię? – pytał.

Kategorycznie zaprzeczył przy tym, jakoby jego zwierzchnik – członek protestanckiej Christian and Missionary Alliance – “ukradł” Hostię i tym samym ją zbeszcześcił. – W ręku miał program, poszedł odłożyć program i wówczas spożył Hostię – zapewniał.

Stephen Harper rządzi Kanadą od lutego 2006 roku i do tej pory nie miał kłopotów z Kościołem katolickim, największą wspólnotą wyznaniową Kanady. Dał się też poznać jako szczery konserwatysta. Jego rząd był m.in. jednym z nielicznych prawicowych gabinetów, który podjął odważną próbę delegalizacji tzw. małżeństw gejowskich.

Incydent w kościele katolickim wydarzył się na kilka dni przed spotkaniem z papieżem Benedyktem XVI.

 

 

PB/ LifeSiteNews/ CBC


ZOB. RÓWNIEŻ:

  Drukuj Drukuj

   

  ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
  Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=11187 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


  Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


  Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


  UWAGI, KOMENTARZE:

  Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
  Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]