Czy “hagiografia” Papieża-Polaka jest pisana zgodnie z wiarą katolicką?

Aktualizacja: 2009-07-7 4:32 pm

Biskup Tadeusz Pieronek w rozmowie z Polską Agencją Prasową wskazuje, kto rzeczywiście szkodzi beatyfikacji Papieża Jana Pawła II. – To w części ludzie tęskniący za reżimem komunistycznym, poza tym wielbiciele sekularyzmu – powiedział duchowny.

Papież Jan Paweł II całuje Koran.

Papież Jan Paweł II całuje Koran.

– Zwolennicy skrajnego laicyzmu, ci, którzy nienawidzą Kościoła i Jana Pawła II, mają interes w tym, aby podawać wiadomości pozbawione treści i oszczercze – powiedział biskup Tadeusz Pieronek komentując doniesienia mediów na temat przeszkód w wyniesieniu na ołtarze Papieża-Polaka.

Według duchownego, który przewodniczy krakowskiemu trybunałowi rogatoryjnemu zbierającego zeznania świadków życia polskiego Papieża, jedną z “absurdalnych” spraw, którymi zajmuje się obecnie prasa, jest to, czy Jan Paweł II pocałował Koran, czy nie. Dyskusję na ten temat bp Pieronek określił jako “kolosalną bzdurą bez wartości”. – Nie ma nic złego w tym, że Papież pocałował księgę ważnej religii – powiedział.

Nieco inne zdanie ma p.o. redaktora naczelnego “Christianitas” Piotr Kaznowski. – Proces beatyfikacyjny powinien ustalić znaczenie wypowiedzi i czynów, które rzucają światło na wiarę i moralność kandydata na ołtarze. W przypadku starożytnych hagiografii mieliśmy często do czynienia z “nabożną przesadą”, z którą skrupulatnie walczono podczas reformy liturgicznej. Podobna przesada dotyka Jana Pawła II i jego gestów. Należy jednak postawić pytanie czy jest ona “nabożna”, to znaczy, czy “hagiografia” Papieża-Polaka jest pisana zgodnie z wiarą katolicką? W tym celu powinny zostać zbadane wszystkie gesty, które mogą budzić wątpliwości, jednym z nich z pewnością było całowanie Koranu – powiedział portalowi Fronda.pl.

Odnośnie samego wydarzenia z 1999 r. głos zabrał sekretarz Papieża, obecnie metropolita krakowski, kard. Stanisław Dziwisz.  Ten moment został uchwycony na zdjęciu, które szybko obiegło świat. Jednak kard. Dziwisz zaprzecza, aby Papież całował Koran. Z kard. Dziwszem nie udało nam się skontaktować, ponieważ przebywa na urlopie.

MM/Dz/PAP

CZYTAJ RÓWNIEŻ: [wybór linków generowany komputerowo przez serwer BIBUŁY]

Za: Fronda.pl -- [Org. tytuł: « Bp Pieronek: Część dziennkarzy szkodzi beatyfikacji Jana Pawła II»]
Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=11139 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]