- Bibula – pismo niezalezne - http://www.bibula.com -

Czy w roku 2025 odbędzie się sobór ekumeniczny wszystkich chrześcijan? Tego chce Watykan

Nuncjusz papieski w Federacji Rosyjskiej abp Celestino Migliore poinformował, że Watykan ma nadzieję, iż w nieodległej przyszłości uda się przeprowadzić powszechny sobór chrześcijański. Jako możliwą datę spotkania podaje się rok 2025, który będzie 1700. rocznicą I soboru nicejskiego.

Jak podają rosyjskie media, nuncjusz Migliore zapowiedział, że będą poszukiwane sposoby przeprowadzenia soboru, ale zaznaczył, że zwołać go powinien „jeden człowiek”.

Cerkiew prawosławna – powstała w wyniku wielkiej schizmy wschodniej, za której symboliczną datę uznaje się rok 1054 – nie uznaje soborów zwoływanych przez papieży. Uznaje ona tylko siedem pierwszych soborów, a ostatnim z nich był VII sobór nicejski zorganizowany w końcu VIII wieku. Pierwszym soborem, na którym nie byli obecni duchowni prawosławni, był sobór laterański I w 1123 roku.

W informacjach rosyjskiej prasy donoszącej o ważnej zapowiedzi nuncjusza papieskiego w Rosji podkreśla się, że patriarchat Konstantynopola w ostatnim czasie zbliża się do zawarcia unii z Kościołem rzymskokatolickim. Według portalu credo.press, powołującego się na agencję Nowosti, w marcu tego roku na konferencji w Moskwie przedstawiony został raport, w którym stwierdzono, jakoby już poczynione uzgodnienia między Rzymem a Konstantynopolem dotyczyły „wspólnego zarządzania jurysdykcją, która otwarcie zacznie działać po zjednoczeniowym soborze powszechnym”.

Źródła: credo.press / RIA Nowosti / Sojuz Prawosławnych Żurnalistow
JB

CZYTAJ RÓWNIEŻ: [wybór linków generowany komputerowo przez serwer BIBUŁY]