Włochy: katolicy za Salvinim, episkopat „gotowy do dialogu”

Aktualizacja: 2019-11-11 1:04 pm

Kościół prowadzi dialog ze wszystkimi. Oczywiście, nie może milczeć, kiedy działania polityczne są sprzeczne z Ewangelią – powiedział przewodniczący Episkopatu Włoch w wywiadzie dla dziennika „Avvenire”. W ten sposób kardynał Gualtiero Bassetti po raz pierwszy ustosunkował się do wniosku o dialog episkopatu z Matteo Salvinim, liderem prawicowej Ligi. Na konieczność takiego dialogu wskazał kard. Camillo Ruini, który przez 17 lat kierował włoskim episkopatem.

Salvini jest otwarcie krytykowany przez wielu biskupów za jego antymigracyjną politykę i ostentacyjne afiszowanie się ze swą wiarą. Paradoks polega jednak na tym, że to właśnie na jego partię najchętniej głosują katolicy we Włoszech, a popularność Salviniego stale rośnie, zwłaszcza wśród katolików praktykujących. 51 proc. z nich ocenia go pozytywnie, między innymi ze względu na jego jasne stanowisko w sprawie migracji i bezpieczeństwa – wynika z badań przeprowadzonych przez Instytut IPSOS. Ostatnio prawica wygrała też wybory regionalne w tradycyjnie lewicowej Umbrii, gdzie biskupem jest właśnie kard. Bassetti.

Włoski purpurat zapewnia, że episkopat nie popiera żadnego rządu i do nikogo nie jest w opozycji. Odnosząc się jednak do faktu, że w czasie wyborów europejskich większość praktykujących katolików we Włoszech wstrzymała się od głosu, stwierdził, że chrześcijanie zachowują się tak, jakby wyciągnęli wiosła z wody. Interesujemy się kwestiami społecznymi, być może uczestniczymy w debacie publicznej, ale nie jesteśmy w stanie sprawić, by nasz głos był brany pod uwagę – mówi kard. Bassetti. Dlatego wnioskuje on o nową obecność katolików we włoskiej polityce.

Źródło: KAI/vaticannews.va

RoM

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=110621 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]