Ambasador RP w Izraelu interweniował ws. “polskiej nazistowskiej okupacji”

Aktualizacja: 2019-10-12 9:37 pm

Ambasador RP w Izraelu Marek Magierowski interweniował ws. artykułu na stronie amerykańskiego serwisu filmowego Deadline, w którym pojawiło się sformułowanie mogące oznaczać, iż Irena Sendlerowa przeciwstawiła się “polskiej nazistowskiej okupacji”. Deadline przeredagował zdanie po interwencji.

Deadline (dawniej Deadline Hollywood), a za nim magazyn “Forbes”, poinformowały, że aktorka Gal Gadot i jej mąż Jaron Varsano wyprodukują film oparty na historii Ireny Sendlerowej, posługując się sformułowaniem “Polish Nazi ocuppation”.

Po interwencji Magierowskiego Deadline doprecyzował to sformułowanie, pisząc, że Sendlerowa przeciwstawiała się “nazistowskiej niemieckiej okupacji Polski”.

“Fortune” usunął to zdanie, a pod tekstem zamieścił informację, że przeprasza za określenie i powinien był napisać “nazistowska niemiecka okupacji Polski”.

Film pod roboczym tytułem “Irena Sendler” wyprodukuje studio Warner Brothers, a rolę tytułową zagra Gadot.

W ubiegłym roku w Departamencie Stanu USA odbyły się współorganizowane przez ambasady Polski i Izraela wspólne obchody Dnia Pamięci Ofiar i Bohaterów Holokaustu (Jom HaSzoa), które upamiętniały Irenę Sendlerową, między innymi filmem dokumentalnym “The Irena Sendler Story”.

Dokonania Sendlerowej były niemal nieznane w USA do 1999 roku, kiedy to licealiści, ze swym nauczycielem Normanem Conardem, wyprodukowali w Kansas sztukę teatralną o niej. Spektakl zebrał nagrody, odniósł ogromny sukces w Ameryce i za granicą, a na podstawie sztuki powstał w 2009 roku pierwszy fabularny, telewizyjny film o Polce zatytułowany “The Courageous Heart of Irena Sendler” (Odważne serce Ireny Sendler).

Również w 2009 roku amerykańska reżyserka Mary Skinner nakręciła nagradzany film dokumentalny “Irena Sendler, In the Name of Their Mothers” (Dzieci Ireny Sendlerowej), w którym znalazł się ostatni wywiad Sendlerowej.

Sendler, działaczka dziecięcego oddziału Rady Pomocy Żydom przy Delegaturze Rządu na Kraj, “Żegoty”, ocaliła około 2,5 tys. żydowskich dzieci, przemycając je z getta. Została uznana za Sprawiedliwą wśród Narodów Świata.

Źródło: PAPAutor: PAP

Za: stefczyk.info (2019.10.12)

 


 

Irena Sendlerowa przeciwstawiła się „polskiej nazistowskiej okupacji” – kolejne kłamliwe sformułowanie w mediach

W informacji o tym, że powstanie film o Irenie Sendlerowej z Gal Gadot w roli głównej zamieszczono kłamliwe sformułowanie o „polskiej nazistowskiej okupacji”. Po pewnym czasie tekst, który poszedł w świat, poprawiono, choć wciąż bez informacji o tym, że Sendler była Polką.

Serwis „Deadline” podał w piątek, że popularna izraelska aktorka i modelka Gal Gadot wraz ze swoim mężem, Jaronem Warsano, założyli firmę produkcyjną, której pierwszym przedsięwzięciem będzie thriller historyczny oparty na historii Ireny Sendlerowej. Gadot ma zagrać w nim główną rolę, a film powstanie dla wytwórni Warner Bros.

W artykule na ten temat, już na samym początku zamieszczono kłamliwe twierdzenie o „polskiej nazistowskiej okupacji”.

„<<Irena Sendler>> opowiada wstrząsającą historię kobiety, która stawiła opór polskiej nazistowskiej okupacji i niesamowitej siatki, którą stworzyła, żeby zająć się i uratować 2500 żydowskich dzieci z warszawskiego getta” – napisano w tekście. Wkrótce za „Deadline” informację, wraz z nieprawdziwym sformułowaniem, zaczęły powielać inne zachodnie media, w tym Forbes.

Na błąd zwrócił uwagę m.in. polski ambasador w Izraelu Marek Magierowski, który poprosił o korektę w tekście:

„Mam nadzieję, że to tylko ignorancja pisarza, a nie część scenariusza. Drogi deadline.com, proszę popraw tę potworność”.

Kłamliwe sformułowanie wywołało też reakcję Muzeum Auschwitz-Birkenau.

„Nie było żadnej ‘polskiej nazistowskiej’ okupacji. Polska była okupowana przez nazistowskie Niemcy. Irena Sendler, która uratowała wiele żydowskich dzieci od zagłady jest jednym z symboli odważnego oporu przeciwko okupantom” – napisało muzeum na Twitterze, apelując o poprawienie pomyłki.

Poprawki zostały wprowadzone, choć dopiero po kilku godzinach. Początkowo, kłamliwe sformułowanie zmieniono na „okupację Polski przez nazistów”. Dopiero po pewnym czasie napisano o „okupacji Polski przez niemieckich nazistów”. Takie brzmienie artykuł ma obecnie. Z kolei inne media, np. izraelski „Jerusalem Post” pisał o „nazistowskiej okupacji Polski”, bez sprecyzowania, że chodzi o Niemców. Komentatorzy zwracali też uwagę, że w tekście do teraz nie ma żadnej wzmianki o tym, że Irena Sendlerowa była Polką. Nie wspomniano też o tym, że działała na rzecz polskiej organizacji „Żegota”, czyli Rady Pomocy Żydom przy Delegaturze Rządu RP na Kraj.

Zadowolenie z poprawki w tekście wyraziła na Twitterze Ambasada Izraela w Polsce:

„Nakręcenie filmu o bohaterskich czynach Ireny Sendlerowej jest bardzo ważne, ale równie istotne jest dochowanie wierności faktom historycznym. „Okupacja Polski przez nazistowskie Niemcy” – cieszymy się, że Deadline dokonało koniecznej poprawki”.

Deadline.com / wpolityce.pl / twitter.com / Kresy.pl

Za: Kresy.pl (12 października 2019)

 


 

CZYTAJ RÓWNIEŻ: [wybór linków generowany komputerowo przez serwer BIBUŁY]

Tags: , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=110222 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]