Katoliccy biskupi z USA odmawiają grzebania zmarłych homoseksualistów. „Takie jest prawo”

Aktualizacja: 2019-08-31 11:51 am

Dwóch amerykańskich biskupów – w tym jeden polskiego pochodzenia – powołało się na prawo kościelne, odmawiając rytuałów pogrzebowych aktywnym homoseksualistom, którzy umierają, żyjąc w jawnym małżeństwie jednopłciowym, i nie dali przed śmiercią żadnych oznak pokuty.

Zarówno bp. Thomas Paprocki ze Springfield w Illinois jak i bp. Robert Morlino z Madison w Wisconsin, powołali się na kanon 1184 w Katolickim Kodeksie Prawa Kanonicznego jako przyczynę niedopuszczenia do grzebania aktywnych homoseksualistów w obrzędzie katolickim.

Kanon 1184 brzmi : „O ile nie dadzą oznak pokuty przed śmiercią, następujące osoby muszą zostać pozbawione kościelnych pogrzebów: apostaci, heretycy i schizmatycy; inni jawni grzesznicy, którym nie można przyznać kościelnych pogrzebów bez publicznego skandalu dla wiernych”.

W czerwcu x. bp. Paprocki nawiązał do kanonu 1184, wydając wytyczne duszpasterskie dotyczące katolików w tak zwanych małżeństwach jednopłciowych. Odrzucając w tych przypadkach możliwość przeprowadzenia obrzędów pogrzebowych, napisał : „Jeśli nie dadzą przed śmiercią pewnych oznak pokuty, zmarłe osoby, które otwarcie żyły w małżeństwie osób tej samej płci, demoralizujac wiernych, zostaną pozbawione kościelnych obrzędów pogrzebowych”

X. bp. Morlino zacytował ten sam kanon co Paprocki. Odnosząc się do treści tych dyrektyw skierowanych konkretnie do katolików zaangażowanych w tak zwane małżeństwa jednopłciowe Wikariusz generalny Morlino napisał : „Jeśli sytuacja to uzasadnia (zob. Kanon 1184, a konkretnie kanon 1184.1.3), kościelnych obrzędów pogrzebowych można odmówić dla jawnych grzeszników, którzy czynią publiczne skandale na oczach innych wiernych”.

Według Amerykanów jest to bardzo kontrowersyjne posunięcie. Kościół w takich przypadkach nie mówi o zamknięciu drogi do zbawienia – nie zna bowiem spraw, które kryją się w duszach takich osób, ale chce uniknąć wrażenia przyzwolenia na grzech ze strony episkopatu.

Źródło: Church Militiant

CZYTAJ RÓWNIEŻ: [wybór linków generowany komputerowo przez serwer BIBUŁY]

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=109582 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]