KE ukarała japoński i amerykańskie banki za zmowę na rynku walutowym

Aktualizacja: 2019-05-17 4:05 pm

Komisja Europejska nałożyła w czwartek (16 maja) karę w wysokości ponad miliarda euro na pięć głównych banków na świecie, w tym Barclays i Citigroup. Powodem działań KE jest zmowa na ogromnym rynku walutowym. 

Grzywny dotknęły Barclays, Royal Bank of Scotland, Citigroup, JPMorgan i japoński MUFG Bank. Łącznie sankcje wyniosły 1,07 miliarda euro. Instytucje te miały się zmówić za pomocą elektronicznych czatów, by sztucznie ustalać kursy wymiany walut.

Komisja stwierdziła, że ​​szwajcarski gigant bank UBS nie otrzymał żadnej grzywny, ponieważ ujawnił istnienie zmowy. 

– Te decyzje kartelowe stanowią jasny sygnał, że Komisja nie będzie tolerować zmowy w żadnym sektorze rynków finansowych – ostrzegła unijna komisarz ds. konkurencji Margrethe Vestager. – Zachowanie tych banków podważyło integralność sektora kosztem europejskiej gospodarki i konsumentów – dodała.

Decyzja dotyczy dwóch przypadków manipulacji na rynku forex, z których pierwszy znany jest jako „Essex Express’n the Jimmy ”, ponieważ wszyscy inwestorzy (z wyjątkiem Jimmy’ego) mieszkali w hrabstwie na wschód od Londynu, podała KE.

Drugi został nazwany „Three Way Banana Split”. „Niektórzy inwestorzy utworzyli pokoje czatowe, a następnie zapraszali się nawzajem do przyłączenia się, opierając się na działalności handlowej i podobieństwach, tworząc zamknięte kręgi zaufania”, wyjaśniła Komisja.

Zmowa miała miejsce w latach 2007–2013, czyli w czasie kryzysu finansowego i została usankcjonowana przez inne władze, w tym USA.

Z wyjątkiem japońskiego MUFG, banki współpracowały z Komisją i w zamian otrzymały mniejsze grzywny.

– Z przyjemnością rozwiązujemy tę historyczną kwestię, która odnosi się do postępowania jednego byłego pracownika. Od tego czasu poczyniliśmy znaczące usprawnienia w zakresie kontroli – tłumaczył rozstrzygniecie sprawy rzecznik banku JPMorgan.

Zakończenie pięcioletniego europejskiego dochodzenia w sprawie manipulacji kursami referencyjnymi jest ostatnim ze skandali, który wstrząsnął branżą bankową, gdy zarzuty pojawiły się po raz pierwszy w 2013 roku. Od tego czasu ponad tuzin największych banków na świecie zapłaciło prawie 12 mld USD kar.  

Z dochodzenia KE wynika, że wszyscy inwestorzy, ktorzy kontaktowali się ze sobą za pomocą czatu online, znali się i dzielili informacjami na temat zamówień klientów, cen i innych działań handlowych w celu manipulowania kursami walut.

Największą grzywnę w wysokości 311 mln EUR otrzymał bank Citigroup, a następnie RBS – 249 mln EUR; JPMorgan – 229 mln EUR; Barclays – 210 mln EUR i MUFG – 70 mln EUR.

UBS również brał udział w manipulacjach, ale uniknął kary w wysokości 285 mln EUR, ponieważ jako pierwszy doniósł na innych bankowców. Pozostałe instytucje finansowe rozliczyły opłaty i wszystkie oprócz MUFG złożyły wniosek o złagodzenie kary, która zmniejszyłaby grzywny od 10 do 50 proc.

Nielegalna aktywność rynkowa miała miejsce w latach 2007–2013 i dotyczyła 11 walut, w tym euro, funta i dolara. Informacje udostępniane przez inwestorów „umożliwiły im podejmowanie świadomych decyzji rynkowych dotyczących tego, czy sprzedać lub kupić waluty, które posiadali w swoich portfelach i kiedy”. „Od czasu do czasu te wymiany informacji pozwalały również inwestorom na identyfikację możliwości koordynacji działań” – stwierdziła KE.

Bruksela poinformowała, że wszczęła kolejne dochodzenia w sprawie Credit Suisse, dotyczące „domniemanego naruszenia, które mogło mieć miejsce w innym pokoju czatowym”, ale odmówiła podania dalszych szczegółów.

Kierownictwo Credit Suisse zapewniło, że „nie wierzy, by pracownicy banku  angażowali się w jakiekolwiek zachowania na rynkach walutowych, które naruszałyby zasady konkurencji w Unii Europejskiej”. Dodano, że współpracuje w ramach dochodzenia UE „ale zamierza energicznie kwestionować treść zarzutów”. 

– Walutowe transakcje spotowe są jednym z największych rynków na świecie, wartym miliardy euro każdego dnia – mówiła Margrethe Vestager, europejska komisarz ds. konkurencji.

Kancelaria Scott & Scott cieszy się z orzeczenia KE. Zamierza teraz wszcząć pozwy zbiorowe w celu odzyskania części utraconych środków swoich klientów. Chodzi m.in. o fundusze emerytalne.

W grudniu firma prawnicza Quinn Emanuel złożyła pozew o odszkodowanie w Londynie w 200-stronicowym dokumencie przeciwko RBS, UBS, HSBC, Barclays, Citigroup i JPMorgan, twierdząc, że banki te manipulowały rynkami walut.

Brytyjski urząd ds. postępowania finansowego nałożył na Citi, JPMorgan, HSBC, Royal Bank of Scotland i UBS łącznie 1,7 mld USD kar. Komisja ds. Handlu kontraktami terminowymi na towary i usługi dodatkowo obłożyła te same podmioty karami w wysokości 1,4 mld USD.

W maju 2015 r. amerykański Departament Sprawiedliwości zawarł ugodę z Citicorp, JPMorgan, Barclays, Royal Bank of Scotland i UBS, zadowalając się łączą kwotą zadośćuczynienia w wysokości 2,7 mld USD.

Rezerwa Federalna otrzymała od UBS, Barclays, Citi, JPMorgan, RBS i Bank of America łącznie 1,8 mld USD.

W czerwcu 2015 r. Departament Usług Finansowych w Nowym Jorku nałożył karę w wysokości 205 mln USD na Deutsche Bank.

W listopadzie tego samego roku nowojorski organ nałożył dodatkową karę w wysokości 150 mln USD na Barclays.

W maju 2017 r. nowojorski urząd obciążył grzywną w wysokości 350 mln USD BNP Paribas. W lipcu tego samego roku Amerykańska Rada Rezerwy Federalnej nałożyła na BNP Paribas grzywnę w wysokości 246 mln USD.

W listopadzie nowojorski Departament Usług Finansowych nałożył kare na Credit Suisse w wysokości 135 mln USD. W czerwcu 2018 r. ten sam urząd ukarał Deutsche Bank grzywną w wysokości 205 mln USD. W lutym br. karę od Departamentu Usług Finansowych w Nowym Jorku otrzymał Standard Chartered w wysokości 40 mln USD.

Źródło: euractiv.com / ft.com

AS

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2019-05-17)

 


 

KOMENTARZ BIBUŁY: Ale poza tym jest wszystko bez zmian: na uczelniach dalej uczą o “cyklach koniunkturalnych”, o “samoregulacji rynku”, o “konkurencji”, o “ekonomicznych przyczynach kryzysów gospodarczych” i innych teoryjkach dla maluczkich, podczas gdy od dawna, a szczególnie w czasach monopolizacji, globalizacji, agresywnej żądzy zysku i nieliczenia się z żadnymi zasadami, trwa w najlepsze zmowa wielkich i wpływowych. Kiedyś były to knowania żydowskiego klanu Rothshildów przesyłających sobie iskrówki, dzisiaj krąg się nieco powiększył – choć etnicznie dalej stabilny – i wykonawcy odgórnych poleceń zmawiają się poprzez internet.

 


 

CZYTAJ RÓWNIEŻ: [wybór linków generowany komputerowo przez serwer BIBUŁY]

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=107975 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]