ZSRR zabrał klasztor katolikom, Poroszenko „oddaje” go grekokatolikom i mówi o „historycznej sprawiedliwości”

Aktualizacja: 2019-03-28 10:17 am

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko przekazał Kościołowi greckokatolickiemu kompleks byłego klasztoru dominikanów w Tarnopolu. Podczas ceremonii przekazania specjalnego certyfikatu mówił o przywracaniu „historycznej sprawiedliwości”, mimo iż władze sowieckie zabrały klasztor nie grekokatolikom, lecz Kościołowi rzymskokatolickiemu.

Jak podała agencja Ukrinform, przekazanie klasztoru w użytkowanie tarnopolsko-zborowskiej archieparchii Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) odbyło się w poniedziałek na specjalnej uroczystości w soborze pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Tarnopolu, czyli dawnym kościele dominikanów, przylegającym do klasztoru.

D. kościół dominikanów w Tarnopolu. Źr. Wikimedia

„Dzisiaj na naszych oczach jest przywracana historyczna sprawiedliwość. Przekazujemy do korzystania archieparchii tarnopolsko-zborowskiej kompleks klasztorny ojców dominikanów, który swojego czasu znacjonalizowała komunistyczna władza.” – mówił Poroszenko. Ukraiński prezydent dziękował także UKGK oraz Prawosławnemu Kościołowi Ukrainy za „nieustanne modły za Ukrainę, za Bożą pomoc i za misjonarską i kapelańską działalność”.

Poroszenko, który wyznaje prawosławie, w tarnopolskim soborze wziął udział w nabożeństwie o pokój na Ukrainie.

Dawny kościół i klasztor dominikanów w Tarnopolu stanowią wspólny kompleks architektoniczny wzniesiony w latach 1749-1779. Fundatorem świątyni był hetman wielki koronny Józef Potocki. Władze sowieckie odebrały kompleks Kościołowi rzymskokatolickiemu, w kościele urządzono magazyn a później galerię, w klasztorze – państwowe archiwum.

Jak podaje agencja Ukrinform, w 1993 roku świątynię przejął Kościół greckokatolicki zamieniając ją w sobór pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Odnośnie klasztoru podjęto decyzję, że przejdzie on w ręce grekokatolików po zakończeniu budowy nowej siedziby archiwum. W marcu br. archiwum zakończyło przenosiny do nowej siedziby.

D. kościół i klasztor dominikanów w Tarnopolu można obejrzeć w jednym z odcinków serii „Historia z drona”.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: [wybór linków generowany komputerowo przez serwer BIBUŁY]

Za: Kresy.pl (27 marca 2019) -- [Org. tytuł: «ZSRR zabrał klasztor katolikom, Poroszenko „oddaje” go grekokatolikom i mówi o „historycznej sprawiedliwości” [+VIDEO]»]
Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=107296 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]