Z Tel Awiwu do Jerozolimy. Rumunia idzie w ślady USA i przenosi swoją ambasadę. Izrael zachwycony

Aktualizacja: 2019-03-25 10:29 am

Przeniesiemy ambasadę w Izraelu z Tel Awiwu do Jerozolimy – zapowiedziała w niedzielę w Waszyngtonie premier Rumunii Viorica Dancila. Oznacza to, że będzie ona pierwszym państwem Unii Europejskiej, które tego dokona.

Dancila złożyła swoją deklarację przed doroczną konferencją Amerykańsko-Izraelskiego Komitetu Spraw Publicznych (AIPAC) – wpływowego lobby proizraelskiego.

Jako pierwszy na tę decyzję zareagował premier Izraela Benjamin Netanjahu, który przesłał premier Dancili depeszę gratulacyjną, w której podziękował jej za „działanie w celu zakończenia procedur niezbędnych do otwarcia rumuńskiej ambasady w Jerozolimie”.

Komentatorzy podkreślają, że tą deklaracją szefowa rumuńskiego rządu sprzeniewierzyła się wspólnemu jak dotąd stanowisku Unii Europejskiej. W dodatku słowa Dancili padły w momencie, gdy Rumunia obejmuje rotacyjne przywództwo w UE.

Na deklarację rumuńskiej premier ostro zareagował prezydent kraju Klaus Iohannis. Jego zdaniem decyzja premier to „pogwałcenie prawa międzynarodowego”, a ambasada w Izraelu nie może zostać przeniesiona bez jego zgody.

Źródło: rp.pl

TK

 


 

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=107254 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]