Idiotyczny pomysł: Internet w przedsionku kościoła “pomiędzy figurą św. Michała Archanioła a kropielnicą”

Aktualizacja: 2009-06-26 7:47 am

W przedsionku kościoła pw. św. Michała Archanioła w Leśnej na Żywiecczyźnie pojawił się info-kiosk z dostępem do internetu. To pierwsza parafia w Polsce, która zdecydowała się na udostępnienie informacji wiernym w taki sposób, informuje Dziennik Zachodni.

Urządzenie stanęło pomiędzy figurą św. Michała Archanioła a kropielnicą z wodą święconą. Działa na dotyk. Wystarczy dwa razy kliknąć w wybraną ikonkę na ekranie monitora, by wejść na jedną z kilku stron internetowych: parafii, kurii diecezji bielsko-żywieckiej, starostwa powiatowego, Urzędu Gminy w Lipowej i miejscowych szkół. Inne strony zostały zablokowane, by nie kusiły młodszych wiernych. Co ciekawe, na początku starsi parafiane myśleli, że w świątyni stanął… bankomat, czytamy w “Dzienniku Zachodnim”.

Pomysłodawcą ustawienia info-kiosku jest proboszcz parafii św. Michała Archanioła, ks. Piotr Sadkiewicz, znany m.in. z tego, że wśród swoich wiernych propaguje honorowe oddawanie krwi i szpiku kostnego.

– Infokioski stają się coraz popularniejsze. Pojawiają się w różnych instytucjach, gdzie pomagają zdobyć potrzebne informacje. Do nas przyjeżdżają pielgrzymki i chcą poznać historię parafii, a wierni chcą wiedzieć, co się w niej dzieje, więc zamiast tradycyjnej tablicy ogłoszeń, które często bywają podniszczone, zdecydowałem się na ustawienie infokiosku – mówi na łamach gazety ks. Sadkiewicz.

Proboszcz chciałby by z urządzenia mogli korzystać parafianie, którzy nie mają dostępu do internetu. Takich jest w Leśnej około 50 procent. Są to głównie osoby starsze.

Ks. Sadkiewicz podkreśla, że ma plany, by serwis informacyjny został z czasem rozbudowany o strony instytucji kościelnych czy mediów katolickich, żeby każdy wierny mógł być na bieżąco z tym, co dzieje się w Kościele, podaje “Dziennik Zachodni”.

Ks. Eugeniusz Burzyk z bielskiej kurii, który zamieszcza swoje kazania w internecie do odsłuchania w formacie mp3, mówi, że Kościół nie boi się nowoczesnych zdobyczy techniki.
– Można je wykorzystać dobrze lub źle. My staramy się pokazywać, jak można je wykorzystać dobrze. Skoro z internetu korzysta coraz więcej osób, to przez internet trzeba do nich docierać – mówi ks. Burzyk. Dodaje, że właśnie diecezja bielska była pierwszą w kraju, która miała swoją stronę w internecie i zaczęła zamieszczać np. dokładny wykaz godzin, o której odprawiane są msze w kościołach.

Ks. Sadkiewicz uważa, że info-kioski w kościołach to kwestia bliskiej przyszłości. Natomiast ks. Burzyk podsumowuje: – Zmienia się forma dotarcia do wiernych, ale nauka Chrystusa jest niezmienna.

Polska (Dziennik Zachodni)/kab

CZYTAJ RÓWNIEŻ: [wybór linków generowany komputerowo przez serwer BIBUŁY]

Za: wiara.pl -- [Org. tytuł: « Żywiecczyzna: Internet w wiejskim kościele»]
Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=10705 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]