Aktualizacja strony została wstrzymana

Ambasada USA organizuje w Polsce front rewolucji homoseksualnej

Ambasada Stanów Zjednoczonych w Polsce, wspólnie z Kampanią Przeciw Homofobii, urządziła wczoraj na Zamku Ujazdowskim pokaz filmu opowiadającego o tworzeniu się ruchu gejowskiego w USA. Po projekcji odbyła się dyskusja panelowa na temat 40-letniej historii starań środowiska homoseksualnego o przywileje zarezerwowane dla rodzin.

W przeddzień 40. rocznicy wydarzeń, do jakich doszło w gejowskim barze Stonewall Inn w USA, o godzinie 18.00 w sali kinowej Zamku Ujazdowskiego odbyła się wczoraj projekcja filmu dokumentalnego pt. „Before Stonewall: The Making of a Gay and Lesbian Community” („Przed Stonewall: Powstawanie społeczności gejów i lesbijek”). Inicjatorem i głównym organizatorem spotkania była Ambasada Stanów Zjednoczonych w Polsce przy współpracy z Kampanią Przeciw Homofobii. Po projekcji filmu odbyła się dyskusja panelowa pt. „Czterdzieści lat po Stonewall: Prawa LGTB w Stanach Zjednoczonych i Europie”. Jak udało nam się dowiedzieć w ambasadzie, poruszany miał być również temat „praw tej mniejszości w Polsce”. Dyskusję poprowadzili: Robert Biedroń, członek zarządu Kampanii Przeciw Homofobii (KPH), i dr Tomasz Basiuk, dyrektor Ośrodka Studiów Amerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego. Jak poinformowała nas przed projekcją Izabela Szarek, odpowiedzialna w ambasadzie za sprawy kultury, w tym także za organizację projekcji, sam ambasador Victor Ashe nie zapowiedział swojego udziału w spotkaniu, jednak z pewnością nie zabrakło na nim przedstawicieli ambasady na czele z attaché ds. kultury Chuckiem Ashleyem.

Reżyserami trwającego około 1,5 godz. filmu dokumentalnego opowiadającego o tworzeniu się społeczności gejowskiej w Stanach Zjednoczonych są Greta Schiller, John Scaqliotti i Robert Rosenberg. – Film opowiada o tym, jak wyglądało dochodzenie gejów i lesbijek w Stanach Zjednoczonych do tego, co miało miejsce równo 40 lat temu. Dziś bowiem mija okrągła rocznica zamieszek w barze Stonewall w USA, kiedy to geje i lesbijki po raz pierwszy sprzeciwili się władzy, która ich szykanowała – mówi całkiem poważnie w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” Robert Biedroń z KPH. Dodał także, że wczorajsze spotkanie jest pierwszym z zaplanowanego przez Ambasadę Stanów Zjednoczonych w Polsce i Kampanię Przeciwko Homofobii cyklu kilkunastu podobnych spotkań poświęconych tematyce homoseksualistów. – Jest to cykl, który ma pokazać drogę ruchu gejowsko-lesbijskiego od wydarzeń w Stonewall, a nawet na chwilę przed tymi wydarzeniami, do dzisiaj – podkreśla Biedroń. Jak dowiedzieliśmy się w ambasadzie, kolejne takie spotkanie zaplanowane jest na 22 lipca. Politolog i medioznawca z Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej dr Artur Mamcarz-Plisiecki, komentując ideę wczorajszego spotkania, podkreślił, iż jest to odwrócenie wartości naszej cywilizacji. – Państwo amerykańskie jako instytucja angażuje się w promocję homoseksualizmu, a to jest skandaliczna rzecz – zauważa. – Należy w tym miejscu przypomnieć to, co pisał na ten temat Feliks Koneczny w książce pt. „Państwo i prawo w cywilizacji łacińskiej”. A mianowicie, że małżeństwo i rodzina były do pewnego stopnia „problemem” państwowym, tzn. „problemem” prawa publicznego, gdyż wchodziły w to m.in. sprawy związane z nazwiskiem, majątkiem i dziedziczeniem. Więc tym się państwo interesowało. Natomiast konkubinat i tzw. wolne związki były sferą prawa prywatnego. Teraz, skoro instytucje państwowe się w to angażują – jak w tym przypadku amerykańska ambasada – przesuwa się coś, co jest sprawą prywatną, wręcz intymną, do działki publicznej. To zaś jest kompletne odwrócenie, żeby nie powiedzieć – wywrócenie, porządku i naszej łacińskiej cywilizacji – podkreśla dr Mamcarz-Plisiecki.
Należący do nowojorskiej mafii bar Stonewall Inn był pod koniec lat 60. głównym miejscem spotkań osób homoseksualnych. W sobotę, 27 czerwca 1969 roku, po jednej z rutynowych kontroli policyjnych goście lokalu, po początkowych okrzykach i wyzwiskach po adresem policji, puścili w ruch butelki i kamienie. Rannych zostało wówczas kilku policjantów, a wielu uczestników zajść aresztowano. – Dla ruchu gejowsko-lesbijskiego jest to bardzo ważna data, ponieważ od tego czasu wydarzenia w Stonewall są uważane za początek zorganizowanego zewnętrznego ruchu gejowsko-lesbijskiego na świecie – podkreśla Biedroń. Od tego momentu rewolucja homoseksualna przybiera na sile, a jej zwolennicy coraz intensywniej domagają się nienależnych im praw.

Marta Ziarnik

Za: Nasz Dziennik | http://www.naszdziennik.pl/index.php?typ=po&dat=20090626&id=po51.txt | Z dziejów gejowskiego baru

Skip to content