„Oszczercza manipulacja” żydowskiego tygodnika na temat Polski

Aktualizacja: 2019-02-28 1:51 pm

Na stronie internetowej tygodnika „The Jewish Voice” wydawanego w Nowym Jorku w środę ukazał się artykuł pt. „Badając polską winę w Holokauście”. Artykuł zilustrowano zdjęciem z niemieckiego obozu koncentracyjnego Bergen-Belsen. Na manipulację zwrócił uwagę ambasador RP w Izraelu.

Artykuł podpisany przez Josepha Pudera opisuje historię odwołania szczytu Grupy Wyszehradzkiej w Izraelu po wypowiedziach Binjamina Netanjahu i szczególnie p.o. ministra spraw zagranicznych Izraela Israela Katza. Puder broni w nim zarówno izraelskiego premiera jak i Katza, który według niego tylko cytował słowa Icchaka Szamira o antysemityzmie Polaków „wyssanym z mlekiem matki”. W opinii publicysty „polski antysemityzm w przeszłości był endemiczny, a niektóre jego nurty nadal zanieczyszczają polskie społeczeństwo”. To właśnie z tego powodu, uważa Puder, Niemcy ulokowali w Polsce obozy zagłady. Podając przykład Jedwabnego autor artykułu stwierdza, że „historia nie może zignorować kolaboracji katolickich Polaków w mordowaniu polskich Żydów”. Przywołuje przy tym nieprawdziwą, wielokrotnie zawyżoną liczbę 1,6 tys. ofiar pogromu w Jedwabnem.

Joseph Puder uznał również za słuszne wezwania Mike’a Pompeo do zaspokojenia przez Polskę roszczeń żydowskich.

Artykuł zilustrowano zdjęciem stosów zwłok, a podpis pod nim sugeruje, że fotografię zrobiono w Jedwabnem, gdzie „tłum katolickich Polaków zamordował większość swoich żydowskich sąsiadów”. Zdjęcie ukazało się również wraz z artykułem na twitterowym koncie tygodnika, z uwagą „Czy Polska może szczerze spojrzeć na swoją antysemicką przeszłość?”.

Jak zauważył ambasador RP w Izraelu Marek Magierowski, zdjęcie zostało zrobione w niemieckim obozie Bergen-Belse. „Czy The Jewish Voice może szczerze spojrzeć na swoją oszczerczą manipulację? Zdjęcie wykonano w Bergen-Belsen, a nie w Jedwabnem. Wasze bezwstydne przepisywanie historii jest nie do przyjęcia” – napisał Magierowski na Twitterze.

Dodajmy, że Puder odnotował w artykule proizraelską politykę polskiego rządu i napisał, że Izrael nie może sobie pozwolić na stratę Polski jako „bliskiego przyjaciela”. Zasugerował, że gdy Polska rozliczy się ze swoją „antysemicką historią”, Izraelczycy polskiego pochodzenia mogą wnieść większy wkład we „wzbogacenie Polski”, podobnie jak polscy Żydzi, którzy przez 1000 lat „wnieśli ogromny wkład w dobrobyt Polski”. Według publicysty rządy Polski i Izraela muszą zastanowić się nad rozpoczęciem wielkiego projektu edukacyjnego na temat tego, „co zdarzyło się w Polsce podczas II wojny światowej”. Jednocześnie według niego „Izraelczycy powinni być świadomi polskiej wrażliwości w odniesieniu do II wojny światowej i okrutnego traktowania Polski przez nazistowskie Niemcy”.

Kresy.pl / thejewishvoice.com

Za: Kresy.pl (28 lutego 2019) – [Org. tytuł: «„Oszczercza manipulacja” żydowskiego tygodnika na temat Polski [+FOTO]»]

 


 

CZYTAJ RÓWNIEŻ: [wybór linków generowany komputerowo przez serwer BIBUŁY]

Tags: , , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=106911 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]