Amerykanie wspierają nielegalnego prezydenta Wenezueli

Aktualizacja: 2019-01-30 4:03 pm

Stany Zjednoczone zdecydowały się na przekazanie specjalnych funduszy Juanowi Guaidó, liderowi opozycji uznanemu przez ten kraj za prawowitego prezydenta Wenezueli. Amerykanie przekazali mu więc aktywa obecnych władz w Caracas, przechowywane dotychczas w amerykańskich bankach.

Jednocześnie administracja Donalda Trumpa robi wszystko, aby jeszcze bardziej dobić wenezuelską gospodarkę poprzez kolejne sankcje ekonomiczne.

Departament Stanu USA wydał oświadczenie pod tytułem „Chronić aktywa Wenezueli dla korzyści narodu wenezuelskiego”, w którym zapowiedział przekazanie Guaidó aktywów przechowywanych na kontach rządu Wenezueli lub Banku Centralnego Wenezueli, które zarejestrowane są w Banku Rezerwy Federalnej w Nowym Jorku, a także w innych bankach działających na terenie Stanów Zjednoczonych. Jednocześnie Amerykanie wezwali inne państwa do uczynienia podobnego kroku.

[A w ogóle to Amerykanie się nie mieszają do wewnętrznych spraw innych krajów – admin]

Biały Dom gra też na wyczerpanie wenezuelskiego społeczeństwa, wprowadzając kolejne sankcje gospodarcze wobec tego kraju. Z tego powodu wczoraj zdecydowano się na obostrzenia wymierzone bezpośrednio w wenezuelską państwową spółkę naftową, przez które Wenezuelczycy nie mogą eksportować wydobywanej przez siebie ropy, czyli swojego głównego surowca naturalnego.

Jednocześnie Trump przestrzegł amerykańskie społeczeństwo przed planowaniem podróży do Wenezueli, powołując się na niekorzystne czynniki takie jak „przestępczość, niepokoje społeczne, słabą infrastrukturę zdrowotną oraz arbitralne aresztowania i przetrzymywanie amerykańskich obywateli”.

Niektóre spekulacje mówią jednak o możliwości amerykańskiej interwencji zbrojnej, ponieważ w notatniku Johna Boltona, czyli doradcy Trumpa, dostrzeżono zapis o wysłaniu pięciu tysięcy amerykańskich żołnierzy do Kolumbii.

Na podstawie: usatoday.com, reuters.com.
http://autonom.pl

Za: Dziennik gajowego Maruchy (2019-01-30)

 


 

Bolton mówi o możliwości wejścia firm naftowych z USA do Wenezueli

Niedawne wypowiedzi doradcy prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Johna Boltona względem Wenezueli wskazują, że Waszyngton koncentruje się na możliwości przejęcia tamtejszych rezerw ropy przez amerykańskie firmy.

W związku z sytuacją w Wenezueli zaczyna się zwracać uwagę na kwestię dotyczącą posiadanych przez ten kraj wielkich zasobów i rezerw ropy. Według oficjalnych danych OPEC z 2018 roku, kraj ten posiada największe potwierdzone rezerwy ropy, które na koniec 2017 roku wynosiły 302,81 mld baryłek, co stanowiło jedną czwartą (dokładniej 24,9 proc.) potwierdzonych rezerw krajów OPEC. Dla porównania, Arabia Saudyjska posiadała 266,26 mld baryłek (udział 21,9 proc.), Iran 155 ,6 mld (12,8 proc.), Irak 147,22 mld (12,1 proc.), a Kuwejt 101,5 mld (8,4 proc.).[…]

Całość: Kresy.pl (29 stycznia 2019)

 


 

Bolton wywołał sensację notatką o wysłaniu żołnierzy do Kolumbii [+FOTO]

Prezydencki doradca ds. bezpieczeństwa narodowego John Bolton wzbudził falę spekulacji na temat dalszych kroków USA wobec Wenezueli pojawiając się na konferencji prasowej z notatnikiem, w którym zauważono słowa sugerujące wysłanie amerykańskich żołnierzy do sąsiada tego kraju – Kolumbii. – pisze USA Today.

Na poniedziałkowej konferencji w Białym Domu, na której informowano o nałożeniu sankcji na Wenezuelę, Bolton trzymał notatnik, w którym zauważono odręczną notatkę o treści „5000 żołnierzy do Kolumbii”.[…]

Całość: Kresy.pl (29 stycznia 2019)

 


 

CZYTAJ RÓWNIEŻ: [wybór linków generowany komputerowo przez serwer BIBUŁY]

Tags: , , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=106481 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]