- Bibula – pismo niezalezne - http://www.bibula.com -

Wolność słowa w USA: Uczennica skazana za rozprowadzanie antyhomoseksualnych ulotek

16-letnia uczennica szkoły średniej w miejscowości Crystal Lake w stanie Illinois, została zatrzymana przez policję i skazana 30 maja br. przez sąd dla nieletnich za rozprowadzanie “uwłaczającej literatury antyhomoseksualnej”.

Sędzia Michael Chmiel z sądu McHenry County rozpatrujący sprawę uczennicy, nakazał “monitorowanie wszystkich rozmów telefonicznych i korzystanie z Internetu” przez uczennicę, która aresztowana została 11 maja o godzinie 13:45 przez policję za rozprowadzenie 40 ulotek na szkolnym parkingu. Ulotki zawierały fotografię dwóch całujących się chłopców, wraz z napisem o “podżegającej treści”. Chłopcy na zdjęciu są uczniami tej samej szkoly, lecz odmówili komentarzy. Matka jednego z nich była obecna podczas rozprawy.

Uczennica oskarżona została za “przestępstwo na tle nienawiści” (Hate Crime), przez “podburzanie do niepokojów bądź spowodowanie naruszenia zdrowia osób […] poprzez słowa skierowanie przeciwko nim.”

Adwokat uczennicy, Matthiew Haiduk apelował o odsunięcie zarzutów mówiąc, że “Nie wydaje mi się, żeby miało tu miejsce jakiekolwiek zagrożenie […] lub próba czy usiłowanie zagrożenia” i powoływał się bezpośrednio na Pierwszą Poprawkę do Konstytucji o wolności wypowiedzi.

Pomimo, iż tak kwalifikowany czyn zagrożony jest karą do 30 dni w specjalnym ośrodku odosobnienia dla nieletnich, prokuratorzy zgodzili się na wypuszczenie uczennicy do domu, pod warunkiem ścisłego jej monitorowania, wykluczającego nawet wizyty koleżanek w domu. Skierowano ją też na “konsultacje antyalkoholowe i antynarkotykowe”. Podczas odczytywania wyroku, uczennica płakała.

Zarówno dane personalne uczenicy jak i treść ulotki nie zostały przez sąd ujawnione.

ZOB. RÓWNIEŻ:

CZYTAJ RÓWNIEŻ: [wybór linków generowany komputerowo przez serwer BIBUŁY]