Coraz gorsze relacje Waszyngtonu z Teheranem. USA wypowiedziały traktat o przyjaźni

Aktualizacja: 2018-10-4 7:33 pm

Sekretarz Stanu USA Mike Pompeo oznajmił, że Stany Zjednoczone wypowiedziały traktat o przyjaznych stosunkach z Iranem, obowiązujący od 1955 r. Bezpośrednim powodem takiej decyzji było orzeczenie Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w Hadze, który oznajmił że amerykańskie sankcje nie mogą uderzać w pomoc humanitarną kierowaną do Iranu.

Zarówno Stany Zjednoczone, jak i Iran ignorowały wcześniej wyroki Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w Hadze. W tym przypadku jednak, przedstawiciele Iranu, decyzję ONZ – owskiego organu nazwały „zwycięstwem sprawiedliwości”. Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości w Hadzie orzekł, że amerykańskie sankcje nie mogą wpływać na bezpieczeństwo cywilnego ruchu lotniczego oraz na pomoc humanitarną kierowaną do Iranu.

W odpowiedzi na to orzeczenie, Stany Zjednoczone zerwały traktat o przyjaznych stosunkach z Iranem, obowiązujący od 1955 r., który zawierał zapisy regulujące stosunki gospodarcze i konsularne między oboma państwami.

Decyzję amerykańskiej administracji skomentował prezydent NIAC (National Iranian American Council), Jamal Abdi: „Stany Zjednoczone zamiast wziąć pod uwagę troskę międzynarodowej wspólnoty o zagrożenie pomocy humanitarnej w obliczu amerykańskich sankcji, wolały w porywczy sposób wycofać się z układu zawartego w celu zbliżenia Irańczyków i Amerykanów”.

Stosunki Waszyngtonu z Teheranem są coraz bardziej napięte. Wszystko zaczęło się w maju 2018 r., od wycofania się z porozumienia nuklearnego przez Donalda Trumpa. USA nałożyły na Iran sankcje gospodarcze, które negatywnie odbiły się na handlu ropą naftową i transakcjach bankowych.

Źródło: tvp.info / usatoday.com

PR

CZYTAJ RÓWNIEŻ: [wybór linków generowany komputerowo przez serwer BIBUŁY]

Tags: , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=104713 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]