Kolumbia: lewicowi terroryści zamordowali działacza katolickiego

Aktualizacja: 2009-06-15 12:03 pm

Oburzenie i głęboki smutek wywołała wiadomość o barbarzyńskim zamordowaniu przez partyzantkę kolumbijską prof. Jorge Humberto Echeverriego Garro – stwierdza oświadczenie Krajowego Sekretariatu Duszpasterstwa Społecznego Kolumbii. Ofiarą jest 40-letni katechista, nauczyciel i działacz społeczny, zaangażowany w szereg projektów, realizowanych obecnie w tym kraju.

Do zbrodni doszło w miejscowości Colonos w okręgu Panamá de Arauca na północy Kolumbii w pobliżu granicy z Wenezuelą. „Profesor brał udział w spotkaniu, poświęconym jednemu z projektów, prowadzonym przez Kościół w tym rejonie na rzecz umocnienia miejscowej wspólnoty w porozumieniu z Caritas Niemiec” – głosi komunikat podpisany przez prał. Hectora Fabio Henao Gavirię, dyrektora krajowego sekretariatu.

Według oświadczenia, grupa uzbrojonych terrorystów wdarła się na miejsce posiedzenia, próbując zakłócić jego przebieg. W pewnej chwili jeden z napastników zastrzelił Echeverriego.

Był on nie tylko ogólnie uznanym przywódcą miejscowej społeczności, ale także katechistą i członkiem sieci utworzonej przez nauczycieli w ramach innego projektu Duszpasterstwa Społecznego we współpracy z ośrodkami kształcącymi ludzi do pokoju i współżycia, który również jest rozwijany na tym obszarze – poinformowało Duszpasterstwo Społeczne. Wyrażono „wielkie zatroskanie nadal trwającym wciąganiem ludności cywilnej w konflikt zbrojny, również w rejonach humanitarnych i neutralnych, uruchamianych przez Kościół katolicki w tym regionie i w całym kraju”.

Obecne zabójstwo jest kolejnym tego rodzaju przypadkiem, gdy ofiarą padają nauczyciele pracujący na trudno dostępnych obszarach. 9 czerwca w Puerto Rondón uzbrojony oddział zastrzelił Pablo Garcię – Indianina ze szczepu Sikuani, pracującego w szkole na terenie wspólnoty tubylczej Cuiloto Marreros (grupa etniczna Hitnu).

Dzień wcześniej w rejonie znanym jako Tres Cruces (Trzy Krzyże) inna zbrojna grupa uprowadziła i prawdopodobnie zamordowała 16-letniego Indianina Lindermana Germána Fariasa z narodowości Makaguan.

24 kwietnia w Szkole El Naranjo w rejonie wiejskim nieustalone dotychczas ugrupowanie zbrojne zastrzeliło Miltona Blanco, który pracował jako nauczyciel w innej szkole.

Źródło: KAI

CZYTAJ RÓWNIEŻ: [wybór linków generowany komputerowo przez serwer BIBUŁY]

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=10379 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]