Ani pomnika, ani tablicy informacyjnej. Wiedeń „podziękował” polskiemu królowi

Aktualizacja: 2018-08-9 9:50 am

Tablica z wizualizacją pomnika Jana III Sobieskiego zniknęła z cokołu, gdzie miał stanąć monument. Przyczyny pozostają nieznane. Polacy mieszkający w stolicy Austrii łączą zniknięcie tablicy ze zmianą w planach władz miasta. Niewykluczone zatem, że władze Wiednia zrezygnowały z planów postawienia monumentu.  

Na wzgórzu Kahlenberg 12 września, w 335. rocznicę bitwy pod Wiedniem miał stanąć monument upamiętniający wiktorię króla Jana III Sobieskiego. Na istniejącym już cokole obecnie znajdowała się tablica z informacjami o projekcie i jego historii, w języku polsku i niemieckim. Ustawiono ją trzy lata temu. Konstrukcja zniknęła między 13 a 16 lipca. Sprawę zgłoszono policji.

Upamiętniający polskie zwycięstwo pomnik powstał na podstawie porozumienia między miejskimi władzami stolicy Austrii i Krakowa. Kosztował 1,5 miliona złotych, a do jego powstania przyczyniły się dotacje osób fizycznych i polskich przedsiębiorstw.

Czyżby zatem władze Wiednia ugięły się pod polityczną poprawnością i nie chciały upamiętniać polskiego władcy, który wraz ze swymi husarzami uratował Wiedeń przed zdobyciem przez Turków? Oby tak nie było. Trudno bowiem o większy przejaw niewdzięczności.

Źródło: naszdziennik.pl

mjend

CZYTAJ RÓWNIEŻ: [wybór linków generowany komputerowo przez serwer BIBUŁY]

Tags: , , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=103210 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]