Niewiarygodne! Władze Izraela protestują przeciw publikacji deklaracji swojego premiera w żydowskiej prasie

Aktualizacja: 2018-07-6 10:03 am

Władze Izraela oficjalnie protestują przeciwko kampanii prowadzonej przez polski rząd w izraelskich mediach – podaje stacja informacyjna Chanel 10.

Sprawa dotyczy deklaracji premierów: Morawieckiego i Netanjahu, która została oficjalnie ogłoszona.

Ta deklaracja została na zlecenie polskiego rządu opublikowana w formie płatnego ogłoszenia w izraelskich gazetach.

Nie tylko zresztą w izraelskich gazetach. W środę ogłoszenie z pełnym tekstem deklaracji opublikowano na łamach największych europejskich gazet: „Frankfurter Allgemeine Zeitung”, „Die Welt”, „Le Figaro”, „Le Monde”, a także „The Daily Telegraph” i hiszpańskiego „ABC”.

Tekst deklaracji został uzgodniony w języku angielskim. Do tłumaczenia na hebrajski zastrzeżenia ma rząd izraelski, który uważa, że taka publikacja stanowi naruszenie porozumienia między stronami.

To kuriozalne oświadczenie. Wydaje się, że głównym powodem jest to, że deklaracja, która została niechętnie przyjęta w Izraelu i jest kwestionowana nawet przez koalicjanta premiera Netanjahu i nie przynosi popularności premierowi. Pewnie wolałby, żeby izraelscy wyborcy w ogóle o nie nie słyszeli. Dlatego izraelski rząd protestuje i straszy nas nowym konfliktem.

Źródło: Gazeta.pl

Za: Najwyższy Czas! (Lipiec 6, 2018)

 


 

Żydzi niezadowoleni z deklaracji premierów. Ciągle im mało

Izrael zmusił Polskę do rewizji ustawy o IPN, ale dla wielu Izraelczyków to za mało. Uważają, że deklaracja premierów poszła za daleko i że niesłychaną rzeczą jest porównywanie antysemityzmu do antypolonizmu. Ignorują fakt, że antypolonizm jest powszechny wśród Izraelczyków. Takie wnioski nasuwają się po lekturze izraelskiej prasy.

Oburzenie na deklarację premierów Izraela i Polski było do przewidzenia, bo oświadczenie to „całkowicie pomija istotę problemu”: antysemityzm – ocenia „Jerusalem Post”.

Publicysta „JP” ocenia też, że zawarte w deklaracji szefów rządów „porównywanie antysemityzmu do +antypolonizmu+ jest niedorzeczne”. „Kto jest atakowany w 2018 roku za to, że jest Polakiem? Antysemityzm tymczasem narasta, zarówno w słowie, jak i w brutalnym czynie”.

„Deklaracja jako taka potwierdziła znaczną część dominującej w Polsce narracji, i to w zamian za zaledwie zmianę, a nie likwidację, polskiej ustawy o Holokauście (tj. o IPN – PAP). (…) Wydaje się, że w ostatnich latach Netanjahu realizuje Realpolitik totalną, gdy chodzi o relacje zagraniczne Izraela,” i „najwyraźniej postanowił pójść na kompromis w sprawie historii w zamian za dalsze dobre relacje dyplomatyczne i handlowe z Polską”

Z kolei dziennik „Haarec” domaga się od Netanjahu, by udzielił odpowiedzi na pytania pojawiające się wokół powstania wspólnej polsko-izraelskiej deklaracji: „Dlaczego Instytut Yad Vashem upiera się, że nie uczestniczył w ustaleniach (w tej sprawie) i tak mocno je krytykuje?

„Jeśli prawdą jest, jak twierdzą niektórzy urzędnicy, że deklaracja została wykorzystana jako narzędzie polityczne, by, również za pomocą presji ze strony USA, spróbować przekonać Polskę i pozostałe kraje Grupy Wyszehradzkiej (Czechy, Słowację i Węgry) do przeniesienia ambasad w Izraelu do Jerozolimy, to izraelscy obywatele powinni się o tym dowiedzieć. konkluduje „Haarec”.

Za: Najwyższy Czas! (Lipiec 6, 2018)

 


 

CZYTAJ RÓWNIEŻ: [wybór linków generowany komputerowo przez serwer BIBUŁY]

Tags: , , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=102561 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]