Rzeszów: Młodzież Wszechpolska przeciw darmowym biletom tylko dla studentów z zagranicy

Aktualizacja: 2018-06-22 11:27 am

Młodzież Wszechpolska sprzeciwia się uchwale radnych Rzeszowa o darmowej komunikacji miejskiej tylko dla studentów z zagranicy. Organizacja uważa, że to dyskryminacja Polaków.

Członkowie Młodzieży Wszechpolskiej zapowiadają na poniedziałek pikietę pod ratuszem.

Kilka dni temu rada miasta przyjęła uchwałę, że studenci spoza Polski, którzy uczą się w stolicy Podkarpacia, będą mogli korzystać z darmowej komunikacji miejskiej. Głosujący za uchwałą radni uznali, że dzięki temu przyciągną obcokrajowców do studiowania w Rzeszowie i będzie to czynnik promujący miasto.

Aby skorzystać z darmowych przejazdów, konieczne będzie wyrobienie Rzeszowskiej Karty Miejskiej, w której będzie zapisana funkcja bezpłatnych przejazdów. Weryfikacja zagranicznych studentów będzie się odbywała na podstawie wykazu, który przekażą rzeszowskie uczelnie. Darmowe przejazdy będą obowiązywały od lipca br.

Ratusz szacuje, że upoważnionych do korzystania z bezpłatnego przejazdu będzie około 2 tys. studentów. Głównie to obywatele Ukrainy, Kazachstanu, Białorusi, Turcji i Indii.

Ustawa ta jest dyskryminująca dla obywateli Polski, którzy jako jedyni są wyłączeni z jej pozytywnych skutków. Warto zadać sobie pytanie, kogo reprezentowali radni, przyjmując tę uchwałę, i czy w pierwszej kolejności nie powinni myśleć o obywatelach polskich, którzy są gospodarzami w tym kraju, w tym mieście, i którzy płacą diety radnym” – mówił na piątkowej konferencji prasowej Marcin Kowalski, szef podkarpackich struktur Młodzieży Wszechpolskiej.

Mateusz Lewicki z MW na Podkarpaciu zauważył, że uchwała wywołała oburzenie, nie tylko polskich studentów w Rzeszowie, ale niemal w całym kraju.

W poniedziałek MW organizuje pod rzeszowskim ratuszem pikietę. Lewicki ocenił, że będzie duża frekwencja – oczekuje przede wszystkim wielu studentów.

Jest to protest wymierzony konkretnie w tę uchwałę. Będziemy się domagać albo tego, żeby ją zniesiono, albo żeby rozszerzyć darmową komunikację miejską na wszystkich studentów. Będziemy naciskać, żeby wszystkich traktować równo – i Polaków, i studentów z zagranicy” – wyjaśniła rzecznik MW na Podkarpaciu Izabela Pomykała.

Zapowiada też rozdawanie ulotek informacyjnych. I informuje, że ponieważ spora część studentów wyjechała już na wakacje, od października protest będzie wznowiony, jeśli uchwała nie zostanie zmieniona.

Marcin Kowalski wytknął samorządowcom, że wcześniej głosami radnych z opcji rządzącej w mieście (koalicja Rozwój Rzeszowa i PO – PAP) odrzucili projekt uchwały o zniżkach opłat za komunikację miejską dla dzieci i rodzin, „bo nie ma na to pieniędzy”. 

PAP/RIRM

Za: Radio Maryja ()

 


 

Rzeszów: darmowa komunikacja dla zagranicznych studentów. Większość z nich to Ukraińcy

Radni Rzeszowa uchwalili projekt darmowych przejazdów komunikacją miejską dla zagranicznych studentów. Nie uwzględniono propozycji objęcia zarządzeniem także polskich studentów. Głosami radnych PO i Rozwoju Rzeszowa zdecydowano, że darmowe przejazdy będą dostępne tylko dla obcokrajowców.

Pomysł zrodził się podczas spotkania prezydenta z zagranicznymi studentami oraz rektorem Uniwersytetu Rzeszowskiego – wskazał Andrzej Dec, przewodniczący Rady Miasta. – Chcemy, aby było u nas jak najwięcej takich osób, z których część na stałe zwiąże się w przyszłości z miastem, będzie tu mieszkać, założy rodziny – uzasadniał autor pomysłu, prezydent Tadeusz Ferenc.

W głosowaniu upadł pomysł radnych PiS, aby zarządzenie objęło także polskich studentów. Głosami PO i Rozwoju Rzeszowa zadecydowano, że z ulg komunikacyjnych skorzysta ok. 2 tys. zagranicznych studentów, z których 85 proc. stanowią Ukraińcy.

Jak zaznaczył Dec, jest to decyzja czysto biznesowa. – To jest transakcja. W biznesie panują twarde reguły gry. Zachęcamy biznes zagraniczny, aby u nas inwestował. Dając im ulgi, na pewno dyskryminujemy w pewien sposób lokalnych przedsiębiorców, ale rachunek ciągniony pokazuje, że w dłuższej perspektywie się to nam opłaci – przekonywał.

Do sprawy odniósł się także ks. Tadeusz Isakowicz – Zaleski. Na Facebooku zwrócił się z pytaniem do rzecznika praw obywatelskich Adama Bodnara: „na jakiej zasadzie w Rzeszowie studenci z Polski muszą nadal płacić za komunikację miejską, a studenci-obcokrajowcy, których 85 proc. pochodzi z Ukrainy, będą mogli jeździć za darmo? Czy decyzja władz miejskich to tylko poprawność polityczna i głupota, czy rasizm i segregacja wg. narodowości?”.

Źródło: telewizjarepublika.pl / facebook.com

PR

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2018-06-21)

 


 

Rzeszów: nie będzie darmowej komunikacji dla obcokrajowców

Na wczorajszym nadzwyczajnym poddziadzieniu Rady Miasta wycofano się z uchwały, na mocy której zagraniczni studenci mieli korzystać za darmo z komunikacji miejskiej w Rzeszowie.

Projekt uchwały o uchyleniu uchwały w sprawie przyznania prawa zagranicznym studentom prawa do korzystania za darmo z komunikacji miejskiej w Rzeszowie został wniesiony przez członka Prawa i Sprawiedliwości Marcina Fijołka. Argumentował on, że sprawa tak mocno podzieliła lokalna społeczność, a zwłaszcza środowiska akademickie, że trzeba wycofać się z niedawnego pomysłu. Z tym poglądem zgodzili się prawie wszyscy członkowie Rady Miasta przyjmując w głosowaniu nieomalże jednogłośnie projekt uchwały przedstawiony przez Fijołka. Prezydent Ferenc oraz przedstawiciel rzeszowskich uczelni mówili, że uchylona uchwała była odpowiedzią na potrzebę umiędzynarodowienia uczelni.

Dzień wcześniej, w poniedziałek 25 czerwca br. w mieście odbył się protest zorganizowany przez Młodzież Wszechpolską ,,Nie dla dyskryminacji w rzeszowskiej komunikacji”. Zgromadził on ponad 200 osób. Podczas zgromadzenia wznoszono okrzyki ,,Ferenc ty łotrze, w Rzeszowie nikt cię nie poprze!” oraz „Banda złodziei, Ferenca banda złodziei!”.

źródło: dziejesienapodkarpaciu.pl

Za: narodowcy.net (27 czerwca 2018)

 


 

CZYTAJ RÓWNIEŻ: [wybór linków generowany komputerowo przez serwer BIBUŁY]

Tags: , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=102265 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]