RODO uderza w kancelarie parafialne. Jak głęboko sięgają przepisy unijnego prawa?

Aktualizacja: 2018-06-6 10:23 am

Nowe unijne przepisy dotyczące ochrony danych osobowych uderzyły w sposób funkcjonowania niektórych kurii. W kancelariach parafialnych Archidiecezji Łódzkiej świadectwa chrztów i pozostałe zaświadczenia mogą być wydawane jedynie osobiście. Nie można już – jak było do tej pory – otrzymać dokumentu za pośrednictwem np. krewnego.

Coraz większe skargi spadają na pracowników kurii ze względu na wprowadzenie w życie nowych przepisów o ochronie danych osobowych. O niemożności otrzymania zaświadczeń z parafialnej kancelarii, petenci dowiadują się zazwyczaj dopiero na miejscu.

– Przeszliśmy szkolenie na temat danych osobowych – powiedział „Dziennikowi Łódzkiemu” ks. Wiesław Kamiński. – Dokumenty są zamknięte, nie wydamy ich bez okazania dowodu – dodał.

Dodatkowo, również księga z intencjami mszalnymi musi być schowana z widoku publicznego.

Nowe unijne prawo uderzyło nie tylko w internautów, przedsiębiorców czy użytkowników portali społecznościowych. Jak widzimy i polski Kościół cieszący się względną niezależnością nie uchronił się od prawnych zawirowań. Zastanawia jednak jak głęboko sięgać będą podobne zmiany w przyszłości i czy przypadkiem niezależność Kościoła nie będzie zagrożona.

Źródło: rp.pl

PR

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2018-06-06)

 


 

KOMENTARZ BIBUŁY: “Świadectwa chrztów i pozostałe zaświadczenia mogą być wydawane jedynie osobiście.” – ciekawe jak będzie to wyglądało w praktyce i czy można będzie uzyskać jakiś dokument obłożnie chorej babci, czy też trzeba będzie ją przetransportować do kancelarii parafialnej.

Księga z intencjami mszalnymi musi być schowana z widoku publicznego” – a czy intencje podczas Mszy będą wymawiane głośno?

Czy władze kościelne i hierarchowie zabawiający się w pląsy w pogańskiej Lednicy i odprawiający liturgie w masońskich świątyniach (“Opatrzności Bożej..”) nie zastanowiły się zawczasu aby przeanalizować dokumenty narzucane Polsce przez masonów z Unii Europejskiej? Czy reagowały, czy interweniowały? Eee, jakoś to będzie, jakoś przemycimy te intencje mszalne, a babciom i dziadkom nie są potrzebne te świadectwa – tak chyba myślą…

 


 

CZYTAJ RÓWNIEŻ: [wybór linków generowany komputerowo przez serwer BIBUŁY]

Tags: , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=101991 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]