Podwórkowe popychadła

Aktualizacja: 2018-03-24 5:45 pm

Wychowałem się w robotniczej rodzinie na fabrycznym osiedlu. Pamiętam, że na podwórku wśród kilkunastoletnich chłopaków rządziły bandy. Bandzie przewodzili ci, którzy umieli się bić i najlepiej grali w piłkę nożną. W bandzie był też ktoś w rodzaju podwórkowego przygłupa i popychadła.

Oprócz tego, że był przygłupem, to był pyskaty i słaby fizycznie. Często dawał się podpuszczać przywódcom bandy i słownie zaczepiał dużo silniejszych, a jak już oberwał za to kilka mocnych kopniaków, to ratowała go banda. Podwórkowy przygłup i popychadło był przeważnie lekceważony, a nawet pogardzany, ale w bandzie miał swoje miejsce, ponieważ zawsze był na posyłki i dostarczał taniej rozrywki. Prawie każdy mógł go bezkarnie obrazić czy uderzyć. Rekompensował to sobie „szpanem” przed jeszcze słabszymi, że jest w bandzie i go ci silniejsi lubią.

Jak słyszę napomnienia i żądania, które pod adresem Rosji wysuwają premier Mateusz Morawiecki i prezydent Andrzej Duda, a jednocześnie jak pokornie i uniżenie odnoszą się do bezczelnych żądań Amerykanów i Żydów, to widzę ich jako takie podwórkowe popychadła, najpierw potraktowane kopniakiem, a potem podpuszczone na silniejszego. Jak słyszę ministra Zbigniewa Ziobro, jak jednego dnia z całą mocą przekonuje, że poprawki do ustawy o IPN są nie do ruszenia, a za parę tygodni, jak kwili i dziubdzia, że jednak są sprzeczne z konstytucją, to widzę podwórkowego przygłupa, który nie ma swojego zdania, ale mówi tak, jak wymagają najsilniejsi w bandzie.

Jak słyszę polityków PiS, którzy jeszcze niedawno buńczucznie krzyczeli, że nie cofną się ani o milimetr przed naciskami Unii Europejskiej, a teraz jak ludziki z plasteliny ugnieceni i zdeformowani bełkoczą coś o koniecznym kompromisie, to mam przygnębiające wrażenie, że Polską rządzą podwórkowe przygłupy i popychadła.

Odnośnie Rosji, to boję się do czego te przygłupy i popychadła dadzą się jeszcze podpuścić, żeby przypodobać się najsilniejszym w bandzie. Dzieje się jak przewidziałem. Nie przewidziałem jednak, że układ władzy w Polsce wewnątrz i na zewnątrz będzie aż tak przypominał funkcjonowanie podwórkowej bandy z moich dzieciństwa i młodości.

Andrzej Szlęzak

CZYTAJ RÓWNIEŻ: [wybór linków generowany komputerowo przez serwer BIBUŁY]

  Tags: , ,

  Drukuj Drukuj

   

  ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
  Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=100641 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


  Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


  Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


  UWAGI, KOMENTARZE:

  Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
  Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]